$reply_topic_back Ford Scorpio Team :: Zobacz temat - Można zmniejszyc koszty tankowania
Ford Scorpio Team Strona Główna Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Można zmniejszyc koszty tankowania
Autor Wiadomość
arthurcat
[Usunięty]

  Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 08:43   Można zmniejszyc koszty tankowania

Witam Wszystkich Serdecznie. Byłem dzisiaj na stacji LPG i rozmawiałem na temat cen gazu. Właściciel stacji powiedział ze można tankowac gaz jeszcze taniej to znaczy::: - Można tankowac sam propan z butli takich które sa rozw do domów, za pomocą pompki własnej roboty (podobno jest to pompka malarska czy cos w tym rodzaju). Powiedział tez iż jest to czysty propan lub propan z mała domieszką butanu co znacznie poprawia osiagi autka i jest tańszy( butla 35 zł - 20 litr). Napełnianie trwa 3 minuty właśnie ta reczna pompką. Moje pytania : 1) jak wpłynie czysty propan na eksploatacje silnika 2) czy ktos wie gdzie dokupic lub dorobic taka pompke 3)czy ktos wogóle spotkał sie z takim rozwiązaniem ? Prosze o odpowiedz
z szacunkiem Arthur
 
 
mmmk
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 09:45   

w butli jest wiecej niz 20 litrow bo jest 11 kg. butla w domowych warunkach to nie wiem. sam propan jest bardziej kaloryczny i ma wyzsza temp spalania w zwiazku z czym nie bardzo moim zdaniem. to nadaje sie do opalarek gazowych takich do farby albo do grzania w domu a glowica dohc i propan?? nie ryzykowalbym. pozatym to jest nielegalne :wink: a gaz zwykly propan butan i lpg to jest dokladnie to samo wiec jak sie komus uda to nie widze zadnego problemu.
pozdrawiam
maciek
 
 
Matth
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 10:10   

niestety nie zda to egzaminu.. na niektorwych stacjach robia taki lewe ruchy.. w radomiu skonczylo sie eksplozja:/ poza tym propanu powinno byc ok 40%, a nie wiecej... no i nie mniej ;)
 
 
Pershing 



Auto: .
Pomógł: 9 razy
Wiek: 44
Dołączył: 21 Kwi 2004
Skąd: Radom
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 10:15   

arthurcat napisał/a:
3)czy ktos wogóle spotkał sie z takim rozwiązaniem ?

Matth napisał/a:
w radomiu skonczylo sie eksplozja:/

Ja sie spotkalem z takim rozwiazaniem. Rozwiazanie obudzilo mnie o 6 rano i myslalem ze 3 wojna sie zaczela ;)
 
 
 
marcys
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 10:46   

Panowie my caly czas na takim gazie jezdzimy(z butli) i nawet tym nie wiemy. Zreszta polecam lekture najnowszego motoru jest piekny test stacji auto gazu jak i dokladnie co i ile ma byc w dobrym gaziku... a z tego co wiem to facet od nabijania butli gazowych mowil mi ze ma dwa rodzaje gazu i ze ten lepszy biora wlasnie tacy co spawacze, itp. w kazdym razie do czynnosci technicznych. a ten gorszy mozna by chyba zalac w auto;) ja w kazdym razie chetnie nabyłbym taka pompe.

Butla 11 kg to wlasnie okolo 20 litrów. litr LPG to ok 0.50-0.55 kg.
 
 
Struna 



Auto: XC90 2.9 biTurbo
Pomógł: 261 razy
Wiek: 45
Dołączył: 22 Kwi 2004
Skąd: Kraków/Skawina
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 10:52   

22 litry
_________________
www.gcstuning.pl
Chiptuning, Hamownia, Serwis/Wyłączanie DPF/FAP, Strojenie LPG, AFR
 
 
 
marcys
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 11:00   

czyli w sumie zaden interes butla srednio teraz kosztuje 40 zeta czyli wychodzi jakies 1,8 litr... skórka nie warta wyprawki.
 
 
fiebik 



Auto: citroen C5 '05 2.2 hdi asb kombi
Pomógł: 14 razy
Wiek: 54
Dołączył: 16 Paź 2005
Skąd: Iława Warm-Maz
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:06   

Teraz słyszałem o instalacjach na Gaz ziemny i testowej stacji tankowania w Olsztynie. Muszę poszukać tego, jak coś znajdę to zdam relację.
_________________
`93 2.9 V6 12V asb nolpg
citroen C5 `05 2.2 hdi asb kombi - żony
z powodów technicznych nie używam wielkich liter za co z góry przepraszam
 
 
 
Struna 



Auto: XC90 2.9 biTurbo
Pomógł: 261 razy
Wiek: 45
Dołączył: 22 Kwi 2004
Skąd: Kraków/Skawina
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:07   

a tak - to się opłaca - tylko że instalka droga no i stacji mało póki co.
_________________
www.gcstuning.pl
Chiptuning, Hamownia, Serwis/Wyłączanie DPF/FAP, Strojenie LPG, AFR
 
 
 
kJoFoL
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:08   

i trzeba pakowac do auta 6 butli typu rakieta zeby miec zasieg 200km
 
 
Struna 



Auto: XC90 2.9 biTurbo
Pomógł: 261 razy
Wiek: 45
Dołączył: 22 Kwi 2004
Skąd: Kraków/Skawina
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:08   

no co Ty - tam się tłoczy gaz bod ogromnym ciśnieniem - zasięgi podobne jak na normalnych butlach.
_________________
www.gcstuning.pl
Chiptuning, Hamownia, Serwis/Wyłączanie DPF/FAP, Strojenie LPG, AFR
 
 
 
Matth
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:13   

nie no tak realnie z tego co poczytalem o CNG to zasieg w normalnym aucie z 300km na tankowaniu. mozna wsadzic sobie sprezarke do domu i tankowac cala noc, a na stacji kilka minut. poza tym moc sporo spada wiecej niz na dobrej instalce LPG :( no ale cena za litr swietna..
 
 
kJoFoL
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:20   

CNG w zasadniczy sposób różni się od LPG. CNG to sprężony do około 20 MPa metan, podczas gdy LPG jest płynną mieszaniną dwóch gazów: propanu i butanu. CNG otrzymujemy (jak wskazuje nazwa – compressed natural gas) w wyniki sprężania gazu ziemnego. LPG jest pochodną ropy naftowej.
Obydwa paliwa mają zbliżoną wartość energetyczną, ale CNG ma wyższą liczbę oktanową (130). Zbiornik LPG zajmuje jednak w autach mniej miejsca niż zbiorniki CNG. Z kolei gaz ziemny jest o wiele bardziej bezpieczny niż propan – butan, co wiąże się z faktem, że jest lżejszy od powietrza i ma o wiele wyższą (najwyższą ze wszystkich paliw!) temperaturę samozapłonu.

o to mi chodzilo

[ Dodano: 2005-12-16, 12:22 ]
przelicznik CNG i inne paliwa
1 kg CNG = 1,10 kg LPG = 1,27 kg benzyny = 1,23 kg ON

1 m3 CNG = 1,40 l LPG = 1,27 l benzyny = 1,06 l ON
 
 
Matth
[Usunięty]

Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:24   

do CNG ot dobrze miec fabrycznie przystosowane auto, maly zbiornik paliwa np. 20L brak kola zapasowego a w to miejsce pod bagaznikiem zbiorniki.. tak sie robi ale to od podstaw trzeba majstrowac a nie dorbaniac.. ja chetnie bym zmniejszyl zbiornik na byne pomajstrowal palnikiem i wyczarowal wieksza dziure na butle w kole.. tak zasieg 500km to byloby na prawde bosko.. i do tego blosik & konkretny parownik i zyc nie umierac 8)
 
 
Struna 



Auto: XC90 2.9 biTurbo
Pomógł: 261 razy
Wiek: 45
Dołączył: 22 Kwi 2004
Skąd: Kraków/Skawina
Wysłany: |16 Gru 2005|, 2005 12:39   

a jaki problem - wywal bak i wstaw od czegoś innego a w to miejsce podwieś wielką butlę.
_________________
www.gcstuning.pl
Chiptuning, Hamownia, Serwis/Wyłączanie DPF/FAP, Strojenie LPG, AFR
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Copyright © by Ford Scorpio Team

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group