Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Wnętrze + klimatyzacja - Sygnał dźwiękowy przy otwartych drzwiach kierowcy

jaawor - |14 Kwi 2023|, 2023 20:01
Temat postu: Sygnał dźwiękowy przy otwartych drzwiach kierowcy
Pacjent: MK3 2.3 automat
Problem: przy otwartych przednich drzwiach kierowcy wyje sygnał dźwiękowy, który normalnie daje znać, że światła w samochodzie nie zostały zgaszone (światła są wyłączone).

W instrukcji obsługi wyczytałem, że przy skrzyniach automatycznych sygnał ten załącza się gdy otworzymy drzwi na innej pozycji wajchy zmiany biegu niż 'P' (samochód jest na 'P').

Może ktoś już spotkał się z takim przypadkiem? Gdzie szukać problemu?

Vaux - |14 Kwi 2023|, 2023 23:12

No tak - jeśli światła zgaszone a piszczy spróbuj docisnąć do końca pozycji P wajchę biegów (przynajmniej w moim mk2 tak bywało)
jaawor - |15 Kwi 2023|, 2023 20:31

Dociskanie do końca 'P' nie pomaga.
Gdzie znajduje się czujnik położenia wajchy biegów? Trzeba zdejmować cały podłokietnik?

Struna - |16 Kwi 2023|, 2023 03:33

Czujnik jest na skrzyni
WieSiu - |16 Kwi 2023|, 2023 11:14

ale raczej gdyby P nie działało, to byś tez na tej pozycji auta nie odpalił.
jaawor - |16 Kwi 2023|, 2023 12:15

WieSiu napisał/a:
ale raczej gdyby P nie działało, to byś tez na tej pozycji auta nie odpalił.

Jesteś tego pewien? Jeżeli faktycznie tak to działa, to problem powinien być we włączniku świateł, spróbuje to dzisiaj sprawdzić.

Boni - |16 Kwi 2023|, 2023 13:31

WieSiu napisał/a:
ale raczej gdyby P nie działało, to byś tez na tej pozycji auta nie odpalił.


(ja na wielorybach słabo, i w ogóle już zapominam scorpio, ale może:)

A nie jest tak, że do blokady odpalania na P jest tam dodatkowy chamski przełącznik, a błąd/problemy są z potencjometru, przekazującego do kompa dokładną pozycję wajchy, i że np. skrzynia jest na P, wyłącznik na P (rozrusznik zakręci), ale potencjometr pokazuje "coś jakby R" i komp o to drze ryja? Nie da się gdzieś kodów błędów podejrzeć od tego, na ECU/skrzyni?

jaawor - |16 Kwi 2023|, 2023 17:28

No i sprawdziłem... Oczywiście musiałem coś połamać przy zdejmowaniu pokrętła od świateł. Heh.

Do rzeczy. Wszystko wygląda ok ;) Zastanawia mnie tylko jeden szczegół. Żarówka od podświetlania wyłącznika świateł jest zapalona nawet gdy światła są wyłączone. Nie jestem w stanie sprawdzić czy na drugim aucie byłoby tak samo, może ktoś kojarzy?

Maross - |17 Kwi 2023|, 2023 12:33

Ja kiedyś tak miałem przy Mk2,że te dwa metalowe cięgna od wybieraka się powaliły i wsteczny miałem krótko przed pozycją R ,N na R i tak dalej ,wymieniłem ten wodzik (taki długi metalowy na śrubę,są bodaj dwa),nim z kanału regulujesz pozycję selektora ,do operacji potrzebne są dwie osoby,jedna w aucie ,druga w kanale
bingo - |22 Kwi 2023|, 2023 11:55

jaawor napisał/a:
Żarówka od podświetlania wyłącznika świateł jest zapalona nawet gdy światła są wyłączone
prawidłowo. Masz wiedzieć, gdzie się zapala światła.

[ Dodano: |22 Kwi 2023|, 2023 12:04 ]
A co do problemu z brzęczykiem, sygnał też dostajesz z kluczyka - załączony zapłon i otwarcie drzwi. A ten idzie przez dużą skrzynkę. Pytanie, czy nie masz innych dolegliwości z elektryką.

jaawor - |23 Kwi 2023|, 2023 17:07

[ Dodano: |22 Kwi 2023|, 2023 12:04 ]
Cytat:
A co do problemu z brzęczykiem, sygnał też dostajesz z kluczyka - załączony zapłon i otwarcie drzwi. A ten idzie przez dużą skrzynkę. Pytanie, czy nie masz innych dolegliwości z elektryką.


Innych dolegliwości z elektryką nie zauważyłem. Jeżeli chodzi o dużą skrzynkę bezpieczników to faktycznie nie znam jej stanu, w ciągu najbliższego miesiąca będzie wymieniana, dam znać czy problem został rozwiązany.

bingo - |29 Kwi 2023|, 2023 18:57

jaawor napisał/a:
w ciągu najbliższego miesiąca będzie wymieniana
- wymieniana czy czyszczona? Bo jak kupisz używkę, to i tak trzeba ją rozebrać. Chyba, że kupujesz z pewnego źródła i już zrobioną.
jaawor - |3 Maj 2023|, 2023 21:17

bingo napisał/a:
jaawor napisał/a:
w ciągu najbliższego miesiąca będzie wymieniana
- wymieniana czy czyszczona? Bo jak kupisz używkę, to i tak trzeba ją rozebrać. Chyba, że kupujesz z pewnego źródła i już zrobioną.


Wymiana.

Piękny weekend majowy! Tylko ja i dwa scorpio. Zaczynam się zastanawiać czy nie mam jakiś skłonności sadomaso...

W każdym razie udało się wyciągnąć dużą skrzynkę bezpieczników z mojego 2.3 w manualu - jestem jej pewny, z autem nie ma problemów, przynajmniej elektrycznych ;) I przełożyć do 2.3 w automacie (wyjęcie skrzynki z automatu to dziecinna zabawa w porównaniu z manualem!). Niestety efektu to żadnego nie przyniosło.

Co ciekawe z rozpędu, po przełożeniu, nie podłączyłem głównej wtyczki od dużej skrzynki bezpieczników. Od razu postanowiłem (nieświadomie) sprawdzić efekt owocnej pracy. Efektu brak, zachowywał się dokładnie tak samo, syrena wyła przy otwartych drzwiach, niezależnie czy główna wtyczka od skrzynki była podłączona czy też nie.

Przy okazji zrzucałem tylni zderzał, żeby troszkę zabezpieczyć pod nim blachę i zauważyłem, że lampki od podświetlania tablicy rejestracyjnej cały czas się świecą. Dodatkowo przy ustawieniu lamki w kabinie na 20 sekund, nie świeci się ona po zgaszeniu silnika.

W jednym zdaniu coraz ciekawiej. Mam nadzieję, że to kilka różnych awarii. Może ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną?

ford2fast - |4 Maj 2023|, 2023 22:05

Ta duża wtyczka to od wiązki lampionów :)
bingo - |5 Maj 2023|, 2023 21:10

jaawor napisał/a:
Dodatkowo przy ustawieniu lamki w kabinie na 20 sekund, nie świeci się ona po zgaszeniu silnika.
- za to odpowiada moduł , który właśnie jest tym brzęczykiem. Więc może być sam moduł uszkodzony.
jaawor napisał/a:
lampki od podświetlania tablicy rejestracyjnej cały czas się świecą
- tu może być skrzynka, wtyczki pod dużą skrzynką, rzeźba w instalacji. Choć teoretycznie może być też bimbadełko - sygnał z postojówek idzie na nie, więc równie dobrze może zasilić postoje.
jaawor - |6 Maj 2023|, 2023 14:31

bingo napisał/a:
jaawor napisał/a:
Dodatkowo przy ustawieniu lamki w kabinie na 20 sekund, nie świeci się ona po zgaszeniu silnika.
- za to odpowiada moduł , który właśnie jest tym brzęczykiem. Więc może być sam moduł uszkodzony.

Co to za moduł, gdzie go znajdę? Pod dechą?

bingo napisał/a:
Choć teoretycznie może być też bimbadełko - sygnał z postojówek idzie na nie, więc równie dobrze może zasilić postoje.

Podobne pytanie. Co to za moduł, gdzie go znajdę? Pod dechą?

bingo - |6 Maj 2023|, 2023 18:26

jaawor napisał/a:
może być też bimbadełko -
i
jaawor napisał/a:
moduł , który właśnie jest tym brzęczykiem
to to samo. Jest pod dechą na wysokości kierownicy.
jaawor - |7 Maj 2023|, 2023 20:14

bingo napisał/a:
to to samo. Jest pod dechą na wysokości kierownicy.

Dziękuję za tą informację!

Podmiana 'bimbadełka' nie pomogła. Co ciekawe 20s podświetlanie wnętrza zaczęło działać ;) Próbowałem przeczyścić styki, ale niewiele to dało. Póki co odłączyłem wtyczkę od tego modułu. Co prawda dużo ciekawych dodatków przestało działać, ale przynajmniej aku żyje.

Czy ktoś dysponuje jakimś schematem elektryki w mk3? Widzę, że kable od wtyczki, która idzie do bimbadełka idą pod dechę, więc najprawdopodobniej trzeba będzie ją zrzucać (ciekawe ile zatrzasków połamię), ale fajnie byłoby się do tego przygotować. Obecnie nawet nie wiem który kabel w tej wtyczce za co odpowiada.

bingo - |23 Maj 2023|, 2023 19:12

A co jeszcze nie działa?
ford2fast - |27 Maj 2023|, 2023 21:55

jaawor napisał/a:
bingo napisał/a:
to to samo. Jest pod dechą na wysokości kierownicy.

Dziękuję za tą informację!

Podmiana 'bimbadełka' nie pomogła. Co ciekawe 20s podświetlanie wnętrza zaczęło działać ;) Próbowałem przeczyścić styki, ale niewiele to dało. Póki co odłączyłem wtyczkę od tego modułu. Co prawda dużo ciekawych dodatków przestało działać, ale przynajmniej aku żyje.

Czy ktoś dysponuje jakimś schematem elektryki w mk3? Widzę, że kable od wtyczki, która idzie do bimbadełka idą pod dechę, więc najprawdopodobniej trzeba będzie ją zrzucać (ciekawe ile zatrzasków połamię), ale fajnie byłoby się do tego przygotować. Obecnie nawet nie wiem który kabel w tej wtyczce za co odpowiada.

Schemat jak całość nie istnieje
Są tylko w TIS fragmenty układanki schematów
Trzeba trochę poćwiczyć, żeby znaleźć to co się potrzebuje :)

Aro - |29 Maj 2023|, 2023 08:15

A'propos tych schematów. Jest jakiś sposób, żeby to drukować? Bo ja mam tisa zrobionego na XP w VirtualBox i jedyne co mi wychodzi to robienie screenów, ale to straszna dłubanina...
ford2fast - |30 Maj 2023|, 2023 00:31

Aro napisał/a:
A'propos tych schematów. Jest jakiś sposób, żeby to drukować? Bo ja mam tisa zrobionego na XP w VirtualBox i jedyne co mi wychodzi to robienie screenów, ale to straszna dłubanina...

W normalnie zainstalowanym TISie można drukować bezpośrednio klikając na ikonkę w dolnym lewy rogu
Po co Ci ten TIS na XP ?

Aro - |30 Maj 2023|, 2023 19:19

ford2fast napisał/a:
Po co Ci ten TIS na XP ?
bo na 7 i wyżej się nie instaluje
WieSiu - |31 Maj 2023|, 2023 09:27

idzie to bez zapisać do pdf, zainstaluj drukarkę typu PDFCreator (link wersji do XP wysyłam na PW)
Aro - |31 Maj 2023|, 2023 15:55

Dzięks :)
ford2fast - |1 Cze 2023|, 2023 18:04

Aro napisał/a:
ford2fast napisał/a:
Po co Ci ten TIS na XP ?
bo na 7 i wyżej się nie instaluje

Bzdura
Miałem na 7
Na 10 też działa

Aro - |2 Cze 2023|, 2023 16:49

Może mam jakąś starszą wersję, ale jak dobrze pamiętam pisało, że nie jest zgodna z systemem (...) i przerywało instalację.
WieSiu - |2 Cze 2023|, 2023 19:55

bo działa nawet na 10 ale musi byc 32bit. Ale skoro Aro ma zainstalowane 7,to w czym problem ? Warto mieć taki stary system. Ja mam odpalone na 98 :P
ford2fast - |3 Cze 2023|, 2023 21:33

Aro napisał/a:
Może mam jakąś starszą wersję, ale jak dobrze pamiętam pisało, że nie jest zgodna z systemem (...) i przerywało instalację.

A nie masz przypadkiem ode mnie ? :D

jaawor - |4 Lis 2023|, 2023 13:04

ford2fast napisał/a:

Schemat jak całość nie istnieje
Są tylko w TIS fragmenty układanki schematów
Trzeba trochę poćwiczyć, żeby znaleźć to co się potrzebuje :)

Możesz powiedzieć coś więcej? Pełna nazwa programu z wersją?

Problem do dzisiaj nie został przeze mnie rozwiązały, prowizorka (odłączenie bimbadełka) trochę ostudziła mój zapał szukania przyczyn problemu. Myślę, że trzeba będzie w końcu się tym zająć.

ford2fast - |5 Lis 2023|, 2023 18:55

jaawor napisał/a:
ford2fast napisał/a:

Schemat jak całość nie istnieje
Są tylko w TIS fragmenty układanki schematów
Trzeba trochę poćwiczyć, żeby znaleźć to co się potrzebuje :)

Możesz powiedzieć coś więcej? Pełna nazwa programu z wersją?

Problem do dzisiaj nie został przeze mnie rozwiązały, prowizorka (odłączenie bimbadełka) trochę ostudziła mój zapał szukania przyczyn problemu. Myślę, że trzeba będzie w końcu się tym zająć.


TIS Ford chyba 2004 rok

bingo - |26 Lis 2023|, 2023 20:39

wyślij e-maila, to poszukam u siebie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group