Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Elektryka - Zegary z wieloryba 2.3 do 2.0

toyman - |21 Cze 2021|, 2021 13:31
Temat postu: Zegary z wieloryba 2.3 do 2.0
Mam Scorpio 2.3 16V w sedanie z '98 i mam scorpio 2.0 16V w kombi z '95.

To pierwsze kupiłem na części do różnych projektów - m.in. chcę poprzekładać kilka gadgetów.

W 2.3 mam komputer spalania, którego bardzo, ale to bardzo brakuje mi w 2.0 (nie masturbuję się średnim spalaniem, ale korzystam z funkcji "ile jeszcze mogę przejechać" - dzięki temu planuję tankowania ... mniejsza o moje fanaberie.

Pytanie czy oprócz zegarów muszę jeszcze coś przełożyć, żeby to chciało działać ? Wydaje mi się, że gdzieś obiła mi się o oczy informacja, że po CANie i tak latają takie informacje, ale albo z nich korzystamy (mamy odpowiednie zegary) albo nie (nie mamy wyposażenia).

ford2fast - |21 Cze 2021|, 2021 20:19

Gdzieś w warsztacie jest chyba niedokończony opis Adama_2000
pablo19 - |21 Cze 2021|, 2021 21:09

Na pierwszej stronie w Elektryka ;)
lukas2 - |22 Cze 2021|, 2021 09:47

Dokładałem tripkompa w oczatym. Opis samego tripa działa stąd: https://ford-scorpio.pl/forum/viewtopic.php?t=36281 czyli jak koledzy piszą. Dołożenie sygnalizacji nie zamknietych drzwi to kabelki wpinane do modułu komfortu a czujniki płynów to wymiana zbiorniczków na takie z czujnikami i doprowadzenie po 1 kabelku (masy z budy się bierze)
ford2fast - |22 Cze 2021|, 2021 12:14

pablo19 napisał/a:
Na pierwszej stronie w Elektryka ;)

Wydaje mi się, że opis jest bardzo niekompletny
Prawdopodobnie zaginęły grafiki/fotki potrzebne do przeróbki
W obecnej formie opis jest raczej bezużyteczny

toyman - |22 Cze 2021|, 2021 13:30

To może inaczej.

I tak zamierzam przełożyć całą deskę z tego 2.3, chcę dołożyć elektrykę tylnych szyb (teraz w 2.0 z tyłu mam korbotronik), regulowane wycieraczki, halogeny przód i tył, radio ze sterowaniem z kiery, choinkę, trip-kompa, grzanie przedniej szyby (czyli cały panel klimy), grzanie rowa, pamięć foteli i parktronik (choć tu nie jestem pewien czy bimbadełko jest w wyświetlaczy na tylnej półce).

W takim wariancie - prościej chyba będzie przełożyć kompletną wiązkę wnętrza od 2.3, z 2.0 zostawiając tylko tempomat.

Potrzebuję tylko właściwie odpowiedzi czy komputer od 2.0 dostarczy trip-kompowi informacji niezbędnych do pracy. Reszta zdaje się pracuje albo niezależnie od wersji silnikowej albo 2.0 ma te same funkcjonalności

Gaiger - |22 Cze 2021|, 2021 21:45

toyman napisał/a:
czy komputer od 2.0 dostarczy trip-kompowi informacji niezbędnych do pracy

Owszem dostarczy.

[ Dodano: |22 Cze 2021|, 2021 21:55 ]
toyman napisał/a:
chcę dołożyć elektrykę tylnych szyb (teraz w 2.0 z tyłu mam korbotronik)

Elektryczne szyby tylko przód są w analogu, elektryczne szyby x4 i pamięć foteli i lusterek komunikują się ze sobą po szynie danych.
Jak masz taką możliwość to przekładaj całą elektrykę wnętrza (wiązkę główną, wiązki drzwi, kompy).
Halogeny, i grzanie foteli to osobne wiązki, pilot radia chyba częściowo.
Bimbadełko parktronica jest w wyświetlaczu.
Ogólnie wiązki wnętrza są identyczne dla wszystkich wersji silnikowych, różnica polega na tym czy jest to pełna wiązka pod wszystkie wodotryski czy nie.

lukas2 - |22 Cze 2021|, 2021 23:23

toyman napisał/a:
I tak zamierzam przełożyć całą deskę z tego 2.3, chcę dołożyć elektrykę tylnych szyb (teraz w 2.0 z tyłu mam korbotronik), regulowane wycieraczki, halogeny przód i tył, radio ze sterowaniem z kiery, choinkę, trip-kompa, grzanie przedniej szyby (czyli cały panel klimy), grzanie rowa, pamięć foteli i parktronik (choć tu nie jestem pewien czy bimbadełko jest w wyświetlaczy na tylnej półce).

Wywal całość co masz i próbuj... nie uda się. 4 szyby to muliplex czyli moduły w drzwiach i moduł komfortu. wycieraczki to sama manetka i przekaźnik i działa, halogeny to kilka kabli w wiązce pod maską i zworka i przekaźnik w dużej skrzynce bezp... grzane rowa to osobna wiązka dla fotela... pamięć fotela to mulitplex, parkton to dwa kable (plus ze wstecznego i masa z budy, dżojstik do radia to manetka + rim i dwa kable do wtyczki w radiu.... choinka to kilka kabli do modułu komfortu...

Zmiana całe wiązki może skończyć się złomowaniem auta bo nikt już nie dojdzie co było przerabiane. Wiązki w scorpio są różne, zależą od rocznika i wyposażenia. Same słonie w drzwiach posiadają dwa rodzaje wtyczek których ze sobą nie połączysz.
Rzeźba w gównie jednym słowem i beaz sensu

toyman - |24 Cze 2021|, 2021 09:53

Czy regulacja reflektorów idzie "we wiązce reflektorów" - tej po lewej stronie auta od dużej skrzynki bezpieczników w przód ?

[ Dodano: |24 Cze 2021|, 2021 10:26 ]
Trochę się pogubiłem.

Jeżeli mam dwa kompletne auta i ze jednego usuwam wiązkę w całości i przekładam ją AS-IS do drugiego auta, to nie martwię się o niezgodność wtyczek ... bo ... przekładam to AS-IS.

Przekładka w całości wydawała się najbardziej logiczna.

lukas2 - |24 Cze 2021|, 2021 14:19

Nie w scorpio. Próbuj... możesz się jednak zdziwić z kompatybilnością. No chyba że przełożysz wszystkie kable w aucie nawet te pod maską. Słoni w drzwiach są ze 3 rodzaje nawet.

[ Dodano: |24 Cze 2021|, 2021 14:19 ]
Wiązka regulacji lamp idzie po lewej jak piszesz. Od góry dużej skrzynki wpinana.

pablo19 - |25 Cze 2021|, 2021 07:54

lukas2 jak zwykle czarnowidzi :P
toyman, jak masz dwa auta i możesz oba rozbebeszyć to próbuj, wszystko jest tylko kwestią czasu :) jak go masz, to masz wszystko :)

lukas2 - |25 Cze 2021|, 2021 11:33

Pablo to nie jest tak że ja czarno widzę. Podejmowałem się tematu dokładania poerdół zarówno w mk2 jak i w mk3. W mk3 dołożyłem tripa, choinkę, fotele w full prądzie, tempomat, spryski lamp, rima, zmieniarkę, 3 stop, parktrona, halogeny.... Mam w kartonie kompletną wiązkę z ghiji i patrząc na to co trza rozebrać (nawet tylną klapę) po to żeby jak w mk2 spotkać się z różnymi dwoma wtyczkami za zegarami to słabo jest. Łatwiej jest dołożyć do istniejącej instalacji kilka kabli. No chyba że zależy bardzo na pamięci foteli i tylnych szybach otwieranych z drzwi kietowcy no to rwij wszystko łacznie z sufitem (jak chcesz całość przełożyć). Instalcje w scorpio są różne. Zależą od wyposażenia ale też roku produkcji i silnika. Wiązkę podłużnicy na ten przykład robi się z danego auta, nie zamienia się na inną na ten przykład.
toyman - |25 Cze 2021|, 2021 13:32

Okej. Być może nie wspomniałem o kluczowej kwestii. Mówimy o Wielorybie 2.0 16V z '95 w kombi (biorca) i Wielorybie 2.3 16V z '98 w sedanie (dawca). Przekładka zatem tylko z Wieloryba do Wieloryba.

[ Dodano: |25 Cze 2021|, 2021 13:34 ]
Wiązka podłużnicy, silnika, skrzyni, klimy i wentylatorów będzie nietknięta - chyba, że połączenie z wiązką kabiny (przy prawym słupku A) znacząco się różni.

lukas2 - |25 Cze 2021|, 2021 16:28

Ja też mówię tylko o mk3, o wielorybie No to już masz wiązki inne bo kombi i sedan.
Wiązki od czasu mk2 różnią się między sobą!!! Nie pisze o przekładce z mk2 do mk3 czy z mk3 do mk2.

[ Dodano: |25 Cze 2021|, 2021 16:30 ]
Nad schowkiem pasażera są wtuczki łączące wiązki ze sobą. Zwal deche i porównaj. Jak dla mnie na pewno coś nie przypasi i nie zadziała.

ford2fast - |25 Cze 2021|, 2021 20:05

pablo19 napisał/a:
toyman, jak masz dwa auta i możesz oba rozbebeszyć to próbuj, wszystko jest tylko kwestią czasu :)

Słusznie, kwestią czasu jest tylko kiedy zostaniesz z ręką w nocniku i dwoma pomnikami :):
Pablo , nie masz pojęcia nawet o mk2, a próbujesz wpakować toymana na minę

[ Dodano: |25 Cze 2021|, 2021 20:07 ]
pablo19 napisał/a:
lukas2 jak zwykle czarnowidzi :P

Lepiej czarnowidzieć niż niedowidzieć :P

toyman - |26 Cze 2021|, 2021 09:01

Żeby uniknąć gównoburzy, której pomruki słychać za okalającymi wzgórzami - zakończmy dyskusję na niemerytoryczne wątki i proszę zainteresowanych, których wiedza na pewno będzie mi w przyszłości potrzebna o powstrzymanie się od słownych przepychanek oraz skupienie się na dalszych, merytorycznych podpowiedziach.

Ze swojej strony mogę zapewnić, że (tak, takie mniemanie mam o sobie): nie jestem głupi i nie wykonuję nieodwracalnych ruchów bez pewności, że dalej jest droga.

Niemniej - powyższa dyskusja dała mi ważny alarm, żeby być podwójnie ostrożnym i za to dziękuję.

Jednakowoż - obiecałem mojej żonie, że 2.3 kupiłem nie tylko dla silnika do driftowozu, ale również dla wyposażenia, które przełożę do NASZEGO 7 na placu auta (bo przecież wszystko jest NASZE, tylko kosmetyki są JEJ !!!) i MUSZĘ to zrobić inaczej dostanę szlaban ma zabawki w przyszłości.

Uwierzcie mi. Zgodziła się tylko dlatego, że obiecałem, że to to długo nie postoi na naszej 10 ar działce, gdzie o trawnik dba moja żona, co tydzień śmigająca z kosiarką i przepędzająca mnie z autami z kąta w kąt. Z żonami nie ma żartów.

lukas2 - |26 Cze 2021|, 2021 11:57

Twoja decyzja, robota u czas... róznice już są bo raz że jeden to kombi a drugi sedan, oraz masz przedlifta i polifta (95 i 98 rok). Dochodzi jeszcze kwestia poprzedniego właściciela dawcy co poprzerabiał w nie działającej wiązce po swojemu. Generalnie temat nie jest prosty, nie będzie p&p i przygotuj się że zrezygnujesz z przekaładki i po prostu dołożysz te kilka kabli, bo w sumie tylko nie będziesz miał szyb tylnych sterowanych z drzwi kierowcy bo do tego to już musisz całą wiązkę przełożyć
aviator - |28 Cze 2021|, 2021 19:33

Oj, przypomniało mi się wydzielanie różnych całych i części wiązek poszczególnego wyposażenia i łączenie tej nowej z polifta z ta stara z przedlifta.
Skoro mi się udało (z Wasza pomocą) a mam do elektryki jedna lewa i druga lewa rękę, to inni inteligentni tez sobie poradzą. Łatwo nie jest i czasem autentycznie nikt nie będzie wiedział gdzie jest babol. Faktycznie sporo sie z tym pitolenia będzie a i bez dodatkowych kabli sie nie obejdzie.
Łukasz nie straszy tylko doradza a ma i doświadczenie i łeb na karku. Jak przekładasz to tylko w całości - dużo spokoju, cierpliwości.

toyman - |28 Cze 2021|, 2021 22:38

lukas2 napisał/a:
Twoja decyzja, robota u czas... róznice już są bo raz że jeden to kombi a drugi sedan, oraz masz przedlifta i polifta (95 i 98 rok). Dochodzi jeszcze kwestia poprzedniego właściciela dawcy co poprzerabiał w nie działającej wiązce po swojemu. Generalnie temat nie jest prosty, nie będzie p&p i przygotuj się że zrezygnujesz z przekaładki i po prostu dołożysz te kilka kabli, bo w sumie tylko nie będziesz miał szyb tylnych sterowanych z drzwi kierowcy bo do tego to już musisz całą wiązkę przełożyć

Ale ... daj już spokój.

Darek_Police - |6 Lip 2021|, 2021 21:48

Ja tam wsadziłem zegary mk3 do mk1, wszystko jest możliwe.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group