Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Nadwozie - problem z zamkami mk1

Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 09:48
Temat postu: problem z zamkami mk1
Mianowicie... W Scorpio MK1 zaczęły mi się sypać zamki, a w zasadzie wkładki poza jednym wyjątkiem 'klapy bagażnika - tam poleciała wkładka i cały zamek'

W drzwiach kierowcy zamek działa jeszcze na tyle by móc bezproblemowo zamknąć auto, otworzyć już nie ma szans. Natomiast drzwi pasażera bardzo mocno trzeba przekręcić kluczykiem by je zamknąć bądź otworzyć.
Niestety to stało się na moim wyjeździe i jeden kluczyk uszkodziłem właśnie tym przekręcaniem na siłę by jakoś po 40 minutowym walczeniem z drzwiami dostać się do auta.
Wydaje mi się, że mechanizm jest w porządku i w dobrej kondycji, ponieważ zamykałem się od środka i bez problemu słychać ryglowanie zamków.

Pewnie zapytacie co z centralnym zamkiem, a no od 2006r już przy zakupie auta nie działał i chyba było coś przy nim grzebane bo gdy rozkręcałem plastiki na tylnej klapie by dostać się do mechanizmu zamka to silniczek który tam jest od centralnego słychać pstrykanie jak wcisnę na klapie zamek niby odskakuje ale z dużymi oporami, zakleszcza się tam coś, cały czas bardzo mocno się nagrzewa, jest poklejony taśmami, nie wiem... nic nie grzebałem bo po prostu sie nie znam i nie chciałem jeszcze bardziej popsuć.

Pytanie brzmi... da rade jeszcze jakoś uratować te zamki, warto wyciągać wkładki i sie bawić. Czy już niestety umarły i potrzebne nowe wkładki (Co do bagażnika jestem pewien w 100%, że tam poleciał również mechanizm bo rozbierałem i wszystko jest rozsypane.

Nie wiem być może da radę naprawić ten centralny ale chyba tam potrzebna jest jakaś wiedza w 'dziedzinie elektroniki'.
Na dzień dzisiejszy jestem uziemiony, autem nie mogę się nigdzie ruszyć bo gdy go zamknę to raczej już nie otworzę, a nie będę ryzykował uszkodzenia drugiego kluczyka i też nie będę jak głupi wkładał śrubokręta do zamka, co pewnie nic by nie dało tylko pogorszył bym sprawę.

Z góry dzięki.

kat - |23 Wrz 2016|, 2016 10:04

wyrobione wkładki
YaKuZ - |23 Wrz 2016|, 2016 10:14

zalozyc pilota :P
pablo19 - |23 Wrz 2016|, 2016 10:23

W jakim stanie masz kluczyk/ki? Jak są obrobione to najszybciej dorobić nowy kluczyk, póki da się rozpoznać kod.
Siłowniki chodzą po ~10 zł, także nie baw się i wymień wszystkie jeśli trzeba, a na początek ten podejrzany.
"Centralny zamek" w MKI tak na prawdę składa się z 4 siłowników w drzwiach i cewki, lub siłownika w klapie, ale to jest drugorzędny element.
Wkładki wyjmuj, rozbieraj, czyść i naprawiaj :)

jaroz - |23 Wrz 2016|, 2016 10:24

Jeśli zamek w klapie powoduje takie numery, to rozbierz wkładkę, wyczyść (tam jest mnóstwo syfu, z racji, że to tył auta), to będzie chodzić bez oporu, wkładkę nasmaruj smarem silikonowym i jeśli mikrostyki Ci działają jak piszesz, to powinno chodzić. Co do wkładek w drzwiach, to czytając co musisz robić by obsługiwać zamki, to jedynie wymiana wkładek pomoże tu jedynie. Szukaj kompletu wkładek, forumowicze czasem ogłaszają się z tym (sam kupiłem tak komplet do Scorpio). Jak nie, to pozostaje ASO
Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 10:25

No tak przeczuwałem, że te wkładki poumierały.
Na razie chciał bym ogarnąć otwieranie kluczykiem a potem mogę się bawić w centralny, piloty itp. (Na razie jest mi to zbędne)

+- koszt wkładek do drzwi ile może kosztować? (Nie muszą być oryginalne, mogą być najprostsze zamienniki)

Stacyjka też zaczyna mi się pomału zacinać i tak kurcze cofam i manewruje tym kluczykiem o czym zapomniałem wspomnieć wyżej, ale stacyjka to już pewnie koszt kilkuset złotych;/

[ Dodano: |23 Wrz 2016|, 2016 10:27 ]
Ajaja, teraz przeczytałem reszte postów, okej.. postaram się pobawić jeszcze z klapą i centralnym, a wkładki do drzwi będę szukał.

kat - |23 Wrz 2016|, 2016 10:28

po pierwsze to dorobic kluczyk,po drugie to zregenerować wkładki i to jest wszystko co masz do zrobienia na obecną chwile w twoim wypadku
zamienników nie dostaniesz,wiec zostaje zaniesc do kluczykarza co wymieni blaszki w srodku


jest to norma w tym wypadku i jak tego nie zrobisz to kiedys juz nie wejdziesz do auta wogole,chyba,ze przez szybe

jaroz - |23 Wrz 2016|, 2016 10:30

Kamil napisał/a:
Na razie chciał bym ogarnąć otwieranie kluczykiem
żeby właśnie to robić, musisz mieć wkładki zrobione. Jak pisał Pablo, jak kluczyk jest jeszcze nie wytarty, to ślusarz dorobi Ci nowe wkładki pod kluczyk (jak pytałem to było ok.60zł za wkładkę). No ale skoro masz jajca ze stacyjką, to nie baw się w połowiczne rozwiązania, tylko wymień komplet wkładek. Na forum chodzą w granicach 300zł komplet (na całe auto, czyli 2xdrzwi, 1xstacyjka, 1xwlew, 1xbagażnik+komplet kluczy), w ASO z tego co wiem, jak szukałem ok. 700zł.
Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 10:30

okej, dzięki wielkie!

Będę działał, jeszcze raz dziękować, pozdrawiam

kat - |23 Wrz 2016|, 2016 10:33

napraw Kamil swoje wkładki,a nie szukaj niemożliwego
dobry kluczykarz/zamkarz zrobi to bez problemu

Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 10:36

Okej okej, dziś podjadę do miasta i rozeznam się w cenach itp. Jeszcze raz dziękować.
Też stawiał bym na naprawę swoich wkładek.

jaroz - |23 Wrz 2016|, 2016 10:41

Cytat:
Też stawiał bym na naprawę swoich wkładek.
pod jednym warunkiem - Twój kluczyk musi być w przyzwoitym stanie. Inaczej szybko wykończy nowo dorobione wkładki.
Aro - |23 Wrz 2016|, 2016 12:53

Ja bym zrobił tak:
Wyjął jedną wkładkę i podskoczył do klucznika/zamkarza. Fachman rozbierze wkładkę, sczyta nry blaszek i na tej podstawie dorobi właściwy, idealny kluczyk. Jak dalej będzie słabo, to dopiero bierz się za wkładki.
Bagażnik niezależnie od tego - do zrobienia.

pablo19 - |23 Wrz 2016|, 2016 12:56

Panowie, przecież to jest proste jak te blaszki, najpierw rozbierz to sam, tylko zrób sobie dokumentację zdjęciowo-filmową w razie czego.
jaroz - |23 Wrz 2016|, 2016 12:57

Aro, tylko że dorobienie wkładki to z 60zł + pewnie z 40zł kluczyk i co? Masz dopiero małą cześć tego co potrzeba. Lepiej poszukać na forum lub w sieci cały komplet wkładek i kluczyków - kupisz za 200 z hakiem.
I masz w całym aucie nowe wkładki i nowe kluczyki :D I fabrycznie nowe, a nie dorabiane. No chyba, że nie dostanie, to wtedy warto się bawić w dorabianie, bo ASO (kilkaset zł) wyjdzie drożej.

Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 20:07

wyjąłem wkładki z drzwi pasażera jak i kierowcy + bagażnik.
Kluczyki stożkowe a te blaszki w środku wkładki mają kształt sześciokąta - tak są opiłowane.
przekręca się w jedną stroęe a potem od razu blaszki wypychają na zew. ten pionowy pręcik i wkładka się blokuje.
Sprawdzałem również +- moje kluczyki do fabrycznych(internet zdj.) to pozostawiam to również bez komentarza.

Ogólnie rzecz biorąc jest tragedia z wkładkami jak i kluczykami.

W mieście byłem ale nie miałem wystarczająco dużo czasu żeby szukać zakładu klucznika/zamkarza by dowiedzieć się +- o kosztach zrobienia jednej wkładki, ale te ceny ktore padły w tym temacie 60-80zł tak będzie kosztować.

kat - |23 Wrz 2016|, 2016 20:15

zrob raz,a porządnie i ciesz sie dobrymi zamkami
ale tak jak napisane wczesniej,zacznij od dorobienia kluczyka

rafalski - |23 Wrz 2016|, 2016 21:07

Byłem dzisiaj u klucznika i mówił mi, że kluczyk może dorobić na oryginał, ale musi też zrobić wkładki bo nie będzie to działać. Tak to się robi czy to tylko naciąganie i powinien dorobić kluczyk nawet do zużytego zamka?
kat - |23 Wrz 2016|, 2016 21:13

kluczyk dorabia wg starego wzoru,a nie wg zniszczonego zamka

wiec dziwne podjescie

ma dorobic kluczyk wg zyczenia

Aro - |23 Wrz 2016|, 2016 21:14

Kluczyk się dorabia po odczytaniu numerów z blaszek. I dopiero się patrzy, czy wkładki to szrot...
kat - |23 Wrz 2016|, 2016 21:17

kazdy chce zarobic
rafalski - |23 Wrz 2016|, 2016 21:21

To jutro zrobię kluczyk i obczaję. Czyli jeśli pan ma rację i nie będzie działał to może być wina wkładek, a nie dorabiania?
kat - |23 Wrz 2016|, 2016 21:24

dorób kluczyk,jak nadal bedzie tylko on zamykał ,a nie rowniez otwierał to znaczy,ze blaszki szmelc
Kamil - |23 Wrz 2016|, 2016 21:33

@Rafalski, daj znać w temacie ile płaciłeś za kluczyki i w razie blaszki będziesz musiał robić to również. z góry dzięki i powodzonka tam.
rafalski - |24 Wrz 2016|, 2016 12:29

No to blaszki do roboty bo nowy kluczyk nie bardzo chce działać.
Dorobienie kluczyka 30 pln. Naprawa wkładek po 60 pln przy samodzielnym demontażu i montażu.

jaroz - |24 Wrz 2016|, 2016 12:44

Czyli 100-ka. To lepiej poszukać na forum. Ja kupowałem tu i za 200 z małym hakiem dostałem KOMPLET na całe auto, FABRYCZNIE NOWYCH. Więc może warto poszukać i mieć spokój na 15 lat co najmniej? :)
Bo 5 wkładek i 2 kluczyki, to daje 360zł. Opłaca się więc poszperać po forum i necie.

kat - |24 Wrz 2016|, 2016 13:00

ile sie jeszcze razy powtórzysz??

udało ci sie kupic,bo akurat ktos wyrwał zapasy magazynowe,kolega nie musi miec tyle szczescia,myslisz,ze bedzie czekal nastepny rok?

Kamil! zrob to i zapomnij o problemie,chyba te 150 zl za wkładki z drzwi i nowy kluczyk warto dac?

YaKuZ - |24 Wrz 2016|, 2016 13:29

Nie ma nowych nikt?
trzypion - |24 Wrz 2016|, 2016 15:13

Pełna regenracja wkładki (nowe blaszki) w Krakowie ok 50zł od sztuki na ul. malborskiej (firma kluczyk). Ostatnio układali mi wkładkę do bagażnika pod kluczyk, 30 zeta zapłaciłem.
Aro - |24 Wrz 2016|, 2016 16:37

rafalski napisał/a:
No to blaszki do roboty bo nowy kluczyk nie bardzo chce działać.
No i już jaśniej. A w stacyjce też nie działa? Weź Ty na wszelki wypadek zaznacz sobie ten dorobiony kluczyk jakąś ryską mało widoczną przed oddaniem kompletu dla machera.
jaroz, cztery wkładki mu wystarczą ;)

jaroz - |24 Wrz 2016|, 2016 19:43

kat napisał/a:
ile sie jeszcze razy powtórzysz??
tyle ile trzeba :d podałem to jako alternatywę - może popytać i poszukać. Nie potrzeba na to roku, a parę dni.
Awaryjnie może dorobić jedną wkładkę i kluczyk i szukać niezależnie od tego. Może ASO robi wyprzedaż, kto wie? Spytać nie zawadzi.
Aro napisał/a:
cztery wkładki mu wystarczą
to zależy - najmniej 2 (wejście, stacyjka, wlew da się obejść bez problemu, z bagażnika nie korzystać), najlepiej 4 :D
Kamil - |24 Wrz 2016|, 2016 19:49

No nic, czeka mnie jutro wyjazd do miasta z wkładkami.
60zł za sztukę to już przeboleje, bałem się ze to będzie kosztować 100zł +


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group