Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Wnętrze + klimatyzacja - Wymiana osuszacza po wymianie sprężarki

Masterboy75 - |5 Lip 2015|, 2015 02:05
Temat postu: Wymiana osuszacza po wymianie sprężarki
Czy to prawda, że po wymianie sprężarki na inną sztukę muszę wymienić osuszacz ?
Wyczytałem tak na necie, że po rozszczelnieniu układu, osuszacz staje się bezużyteczny, ponieważ traci swoje właściwości i trzeba go wymienić na nowy.
edit:
doczytałem jeszcze na innej stronie, że nawet jak układ nie był rozszczelniony to i tak co 3, 4 lata trzeba zmieniać filtr bo traci swoje właściwości.
Prawda to czy wyciąganie kasy ?

gufer-posepny - |5 Lip 2015|, 2015 09:35

jak układ miałeś otwarty to tak . jak sprężarka się zatarła to płukanie całego układu . przy szczelnej instalacji to nie widzę sensu wymieniać .
kat - |5 Lip 2015|, 2015 09:45

wyciąganie kasy
no chyba,ze sprezarke zatarło to wypada zmienic i przeplukac układ

jak rozepniesz układ to zabezpiecz otwarte przewody

bingo - |6 Lip 2015|, 2015 09:54

Masterboy75 napisał/a:
że po wymianie sprężarki na inną sztukę muszę wymienić osuszacz
- tak, jeśli robią to wulkanizatorzy. nie, jeśli robią to chłodniarze porządną pompą próżniową, no jak kat napisał.

Masterboy75 napisał/a:
że po rozszczelnieniu układu, osuszacz staje się bezużyteczny, ponieważ traci swoje właściwości i trzeba go wymienić na nowy.
- po części tak jak gufer napisał, ale jak wyżej. No i co innego otwarty układ, a co innego tylko pusty po ucieczce czynnika. Choć po rozszczelnieniu zimą może zaciągnąć wilgoć.

Masterboy75 napisał/a:
doczytałem jeszcze na innej stronie, że nawet jak układ nie był rozszczelniony to i tak co 3, 4 lata trzeba zmieniać filtr bo traci swoje właściwości.
- a to już bzdura, by naciągać kasę, tak samo, jak i cały serwis ciśnieniowy klimy
aviator - |6 Lip 2015|, 2015 10:29

A to z ciekawości jak często lub kiedy trzeba wymieniać osuszacz?
(bo drogie toto nie jest)...

Reader - |6 Lip 2015|, 2015 10:32

aviator napisał/a:
A to z ciekawości jak często

Jak masz szczelny układ od nowości, to nigdy.

Jankes - |6 Lip 2015|, 2015 13:36

Reader napisał/a:
aviator napisał/a:
A to z ciekawości jak często

Jak masz szczelny układ od nowości, to nigdy.


Hymm, a ford nie zaleca wymiany co trzy lata??

kat - |6 Lip 2015|, 2015 13:51

chyba tylko po to ,zeby na koszty naciagnąc ,zadnego sensownego wytlumaczenia nie widze w takim wypadku
Reader - |6 Lip 2015|, 2015 14:16

Jankes napisał/a:
Reader napisał/a:
aviator napisał/a:
A to z ciekawości jak często

Jak masz szczelny układ od nowości, to nigdy.


Hymm, a ford nie zaleca wymiany co trzy lata??

A tego nie wiem, ale Ford jako taki raczej nie wymyślił klimatyzacji w ogóle.

Patrząc od strony mechanicznej na Filtr-osuszacz:
Osuszacz ma za zadanie osuszać a jak układ szczelny i pod ciśnieniem to jak ma się tam dostać wilgoć podczas użytkowania?

Filtr ma za zadanie wyłapywać zanieczyszczenia, które na pewno się pojawiają bo sprężarka to mechanizmy, ruchome elementy.
Ale jak często zależy od ilości tych zanieczyszczeń i pojemności filtra.

Czyli trudno tu odnieść do przedziału czasowego , bardziej już by pasowało do przebiegu.
Bo jeden w 3 lata zrobi 3ooo km a drugi 3oo ooo km.

bingo - |6 Lip 2015|, 2015 14:25

Jankes napisał/a:
ford nie zaleca wymiany co trzy lata
nie spotkałem się jeszcze, by jakakolwiek oryginalna serwisówka w ogóle wspominała o otwarciu układu ciśnieniowego w ramach serwisu / konserwacji, nawet w celu sprawdzenia ciśnień pracy. Ale mogło się to zmienić.

[ Dodano: |6 Lip 2015|, 2015 14:26 ]
Reader napisał/a:
Jak masz szczelny układ od nowości, to nigdy.
- jedynie dodać, że w ogóle nie dotykać części ciśnieniowej, jak działa.

[ Dodano: |6 Lip 2015|, 2015 14:28 ]
zanieczyszczeń groźnych dla sprężarki nie wyłapie, to robi filtr na zaworze rozprężnym, inna sprawa, że i ich ilość jest znikoma.

aviator - |6 Lip 2015|, 2015 18:34

No to nie dotykam... I nie czytam juz tych porad, żeby wymieniać co 3-4 lata.... Wszędzie tylko naciągają!
masa300789 - |6 Lip 2015|, 2015 19:38

U mnie ostatni "serwis" klimy rok 2005-6 i do dnia dzisiejszego nic nie ruszane ,nic nie macane -chlodzi tak jak kiedys .Proponowano mi juz nie jeden raz jakies dobijania czy tez wymiany ,ale w pamieci utkwilo przeslanie kolegi Bingo =jak chlodzi to nie dotykac,czy lodowke tez serwisujecie co 3-4 lata?= i tego sie trzymam :) Zauwazylem tez ze jesli klimy uzywa sie rozsadnie przez caly rok to zadnych przykrych zapachow ani grzybkow tez nie czuc i nie widac (oczywiscie podstawa drozne odplywy) :P
gufer-posepny - |6 Lip 2015|, 2015 19:47

nie ruszać kupy jak nie śmierdzi .... tyle w temacie .
Vaux - |6 Lip 2015|, 2015 22:50

gufer-posepny napisał/a:
nie ruszać kupy jak nie śmierdzi

Dokładnie! Ja po wymianie uszczelnień sprężarki stwierdziłem że "co tam, wymienię też przy okazji zardzewiały osuszacz na nowszy żeby ładniej wyglądał i...ukręciłem rurkę od skraplacza...tyle w temacie klimy w moim aucie :(

jaroz - |7 Lip 2015|, 2015 18:34

Sprawdza się powiedzenie - jak nie swędzi to nie drap ;) A tak poważnie, to trzeba było podłożyć karton, resztę okleić taśmą maskującą i prysnąć na czarny półmat lub ekstrawagancko na chrom :P Taniej i możesz zostać bohaterem we własnym...Scorpio :D
levy - |7 Lip 2015|, 2015 18:50

w programie Samochód marzeń byla jakas gadka o czestej zmianie osuszacza
ale program jest sponsorowany i co za tym idzie trzeba niiektórym napedzic klientów
ja natomiast jestem zdania
gufer-posepny napisał/a:
nie ruszać kupy jak nie śmierdzi .... tyle w temacie

pablo19 - |8 Lip 2015|, 2015 07:03

levy napisał/a:
w programie Samochód marzeń byla jakas gadka o czestej zmianie osuszacza
ale program jest sponsorowany i co za tym idzie trzeba niiektórym napedzic klientów
...
Takie oszukiwanie ludzi powinno być karane.
bingo - |8 Lip 2015|, 2015 10:42

teporetycznie powinno się to teraz zmienić, bo do obsługi klimy wymagane będą uprawnienia. ale jak to będzie w praktyce, to zobaczymy. Pewno uprawnienia będzie można zdobyć bez odpowiedniej wiedzy, bo szkolenia i egzaminy (tam, gdzie są wymagane) będą robione przez komercyjne przedmioty, a tylko same dokumenty będą wydawane przez UDT, i to nie wszystkie nawet.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group