$reply_topic_back Ford Scorpio Team :: Zobacz temat - Naprawa zamka tylnej klapy
Ford Scorpio Team Strona Główna Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Naprawa zamka tylnej klapy
Autor Wiadomość
Adam_2000 



Auto: Volvo S90L, 2018, T5 AWD
Pomógł: 124 razy
Wiek: 65
Dołączył: 05 Maj 2005
Skąd: Łódź
Wysłany: |14 Lip 2005|, 2005 11:40   Naprawa zamka tylnej klapy

Autor : Aro

Przyniosłem rzeźbę i wiem dokładnie, jak wygląda część wykonawcza. Część wyzwalająca, to na razie tylko teoria, bo nie mam w pobliżu wkładki klapy. Ale jak będę przy zapasowym liftbacku, to zajrzę.
Schemat elektryczny wygląda następująco:

Samochód otwarty, zapłon wyłączony.
Gdzieś przy wkładce musi byś mikrowłącznik 9, który białym przewodem dostaje masę. Po wciśnięciu bębenka wkładki, masa przewodem żółto-brązowym podawana jest na przekaźnik 8 (przekaźnik D w skrzynce MK1), który dostaje "+" od przekażnika 7 (myślę, że to XI w skrzynce), który przy zgaszonym silniku (wyłączonym zapłonie) jest zwolniony i ma zwarte styki.
Styki przekażnika 8 przewodem czerwono-zielonym podają plusa na elektromagnes zamka 10, który podkręcony do masy brązowym przyciąga i cięgnem otwiera zamek.
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić bezpiecznik 9 w skrzynce (MK1).
Poszukiwania usterki proponowałbym zacząć od sprawdzenia elektromagnesu. Jego oporność wynosi nieco ponad 1 ohm. Tak, prawie nic.
Jeśli ta rezystancja jest większa lub niemierzalna, można mieć nadzieję, że samo uzwojenie ocalało i spalony jest termobimetaliczny odłącznik.

Należy wyjąć cewkę 2. Zdejmujemy cięgno 1, odkręcająmy dwie śrubki M4 i rozbieramy obudowę ściągając delikatnie jej przednią część zaprasowaną czterema skrzydełkami 3 (podczas składania skrzydełka należy zaklepać punktakiem). Zsuwamy uzwojenie i usuwamy z niego taśmę izolacyjną. Powinniśmy zobaczyć wspomniany termik. Po dobraniu się do niego, omomierzem łapiemy rezystancję uzwojenia z pominięciem zabezpieczenia. Jeśli nadal nie ma ok 1 ohma, wiadomo, albo cewka na szrot, albo do przewinięcia, jeśli nam b. zależy.
W moich obydwu liftbackach leciał tylko termik. W tym przypadku wyrzucamy go i lutujemy połączenia. Zawijamy cewkę taśmą i składamy całość. Możemy zainstalować zamek, ale w przypadku zablokowania przycisku wkładki, mamy pewność, że z uzwojenia poleci dym.
Radzę zastosować jakiekolwiek zabezpieczenie - ja zawsze wkładałem bezpiecznik topikowy 10A zwłoczny (z literką T w oznaczeniu) i w razie czego po prostu zdejmowałem pokrycie klapy i wymieniałem go. Wirtuozerią byłoby zastosowanie w obwodzie wyłącznika termicznego 10A. Przed założeniem całości koniecznie trzeba sprawdzić stan bębenka wkładki, ew. wymyć i mikrowłącznika przy wkładce - omomierz między przewody: biały i żółto-brązowy. Układ musi pracować płynnie, bez zacięć.

Jeśli cewka jest sprawna a zamek nie działa w pierwszej kolejności radzę omomierzem sprawdzić układ przycisk - mikrowłącznik, następnie czy dostaje masę po białym przewodzie - powinno być wszystko ok, jeżeli centralny zamek pracuje poprawnie.

Jeśli zamek nadal nie działa, można podejrzewać przekażnik 8 (w skrzynce oznaczony D). Przez jego styki płynie niewąski prąd - powyżej 12A, i może je z czasem wypalić. Można pożyczyć na chwilę sąsiedni.
Zamek powinien zadziałać, chyba, że usterka siedzi gdzieś głębiej, bądź uszkodzone są wiązki przewodów; ja głębiej nigdy nie musiałem szukać, ale jakby co możemy kontynuować temat i przyczynę znajdziemy.
***
Dorzucam zdjęcia bębenka od spodu. Z konstrukcji wynika, że jeżeli wkładka jest zabrudzona i bębenek nie wraca na swoje miejsce spoczynkowe (wystarczy 1,5 - 2 mm) mikrowyłącznik podłączony dwoma brązowo-żółtymi przewodami będzie kazał elektromagnesowi otwierać zamek.
Po prostu wciskając bębenek celem otwarcia bagażnika ten biały plastik, który trzyma cięgło do zamka pozwala na wysunięcie się kołka w mikrowłączniku, który podaje zwarcie dla przekaźnika sterującego elektromagnesem.
A tak swoją drogą, trochę to zbabolili. Ja bym to zrobił w ten sposób, że dopiero max. wciśnięcie bębenka otwierałoby zamek. Byłoby bezpieczniej dla elekrtomagnesu siłownika.

_________________
Istnieją dwa rodzaje ludzi: tacy, którzy myślą że władza działa w ich najlepszym interesie, oraz tacy którzy myślą
Ostatnio zmieniony przez Adam_2000 |19 Lip 2005|, 2005 08:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Copyright © by Ford Scorpio Team

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group