$reply_topic_back Ford Scorpio Team :: Zobacz temat - Dobry aparat
Ford Scorpio Team Strona Główna Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobry aparat
Autor Wiadomość
Julek 
510 571 845



Auto: '91 2,9 LSD,
Wiek: 40
Dołączył: 15 Lut 2007
Skąd: Warszawa
Wysłany: |31 Sie 2012|, 2012 14:17   Dobry aparat

Dosyć mam już tych płaskich kompaktów. Chciałbym aparat, który potrafi zrobić dobre, ostre zdjęcie, nawet przy słabszym świetle, a przy tym zachowa ostrość zarówno pierwszego planu, jak i tła.
Nie znam się na tym, ale chyba jedyny wybór to cyfrowa lustrzanka?
Chciałbym wydać do 1000 zł, więc może polecicie jakiś solidny model, który warto kupić używany - bo raczej za tą kwotę nówki sobie nie sprawię.
_________________
Tak to jest normalne, że nie gadasz z bandytami. Nie zapraszasz ich do domu, nie odwiedzasz ich samych. Kto z kim przystaje, takim się staje...
 
 
Shogun 


Auto: '95 BOB ASB Sedan
Dołączył: 09 Sty 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: |31 Sie 2012|, 2012 15:06   

Aparat to jedno. Do zdjęć w kiepskich warunkach oświetlenia podstawą jest obiektyw. Potem trzeba wiedzieć, jak zrobić zdjęcie. I przykładowo - zdjęcia po ciemaku robisz długimi czasami, wspomagasz się czułością (ale bez przesady - wysoka czułość pogorsza jakość zdjęcia, a dokładnie szumy, dawniej ziarnistość). Głębię ostrości z kolei regulujesz przesłoną - im większa, tym większa głębia itd. To długa, ale bardzo ciekawa droga ;)

W tej cenie polecałbym Ci EOSa 350D. Napstrkałem takim swojego czasu z miliard zdjęć i nigdy nie zanotowałem nadrobniejszej usterki. W miarę szybkostrzelny i co ważne - jeśli zamierzasz focić po ciemaku - małe szumy przy wysokich czułościach.

Co również istotne - Canony mają silniki w korpusie, przez co obiektywy są znacznie tańsze niż np. w Nikonie. Na początek w zupełności wystarczy Ci tzw "Kitowy" obiektyw, z ogniskową od bodaj 18mm.

Poniżej masz link do tematu, w którym wklejałem kiedyś foty, jak się tym trochę interesowałem. Nie są wybajerzone, bo nie wiedziałem wtedy jeszcze co to Photoshop ;) Ot, surówka jak robi aparat.

http://www.sierrafan.pl/archiwum/000/000418.html
_________________
pozdrawiam, Seba
Ostatnio zmieniony przez Shogun |31 Sie 2012|, 2012 15:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kaban 



Auto: Volvo S80 2.9 T6 Jaguar XJR 4.0 Supercharged
Wiek: 37
Dołączył: 05 Wrz 2007
Skąd: Rzeszów/Świlcza
Wysłany: |31 Sie 2012|, 2012 16:52   

Ja używam Olympusa serii E. Czy polecam? Z innymi lustrzankami nie miałem doczynienia, także... ale z tej jestem zadowolony. W moich amatorskich rękach robi takie fotki http://www.panoramio.com/...=1&photo_page=1 również bez photoshopów itp. z podstawowym obiektywem.
 
 
 
Cygan
[Usunięty]

Wysłany: |31 Sie 2012|, 2012 19:04   

A ja właśnie sprzedałem lustrzankę bo znudziło mi się noszenie cegły a i obiektywów zawsze mało.Kupiłem kompakta Fuji hs25, mam spokój i lżejszą torbę.
 
 
janp 


Auto: Scorpio'97 2.3 ASB kombi +LPG
Dołączył: 09 Lip 2012
Skąd: Kraków
  Wysłany: |31 Sie 2012|, 2012 19:34   

To ja też coś poradzę.

Nikon D80 stary, ale jary :) + oczywiście jakiś sensowny obiektyw, powiedzmy nikkor 28-105 lub 18-135 na początek Ci wystarczy. Na aukcjach znajdziesz body już za 600-700 PLN, a obiektyw około 150-250 PLN.

Ten Nikon ma jedną wadę.
Po jakimś czasie robią się martwe piksele na matrycy, ale wystarczy zmapować te bad piksele i po sprawie (czas w serwisie około 15 minut). Polega to na tym, że w bardzo dużym powiększeniu masz mikro piksel (1 z 10 milionów) np w kolorze blu lub red, czy też white :) a serwis przypisuje mu, że informacja z najbliżej położonego piksela ma być skopiowana na ten martwy i tak to się odbywa.

Jeżeli chcesz mieć radochę z oglądania zdjęć to na serio polecam. Ja taki zestaw zakupiłem ( po konsultacji z przyjacielem, który zajmuje się tym zawodowo od czasów "Fed-a" ), jak urodził mi się syn i nie ma wypadu poza miasto, żeby nie jechał ze mną. Poza tym zapomnisz o bateriach :) Jeżeli będziesz chciał to na pw wyślę Ci parę fotek z tego zestawu.

Pozdrawiam. Janek
 
 
 
Srebrny 



Auto: Było 90 2.0DOHC sedan LPGII
Wiek: 65
Dołączył: 11 Lip 2005
Skąd: Opole
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 08:11   

Julek, ja Ci jednak radzę pozostań przy kompakcie. W lustrzance za tysiaka nic sensownego nie zmontujesz.
Poczytaj na optyczne pl.
 
 
rangiz 


Auto: `92 2.0 sedan+lpg
Dołączył: 30 Wrz 2008
Skąd: pila
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 08:49   

kompakty klasy pro, np. Lumix lx3, albo lx5 używane niewiele ponad 1000 kosztują.
Samsung ex-1 za ok. 1000 nowy.

Sam używam Lumixa lx5, w porównaniu do "zwykłych" kompaktów robi dużo lepsze zdjęcia w gorszych warunkach. Jasny obiektyw, szybki autofocus, większa matrycka niż w tańszych kompaktach, umiarkowane wymiary, dobra bateria starcza na ok. 400 zdjęć.

generalnie daje radę.

acha, i jak chcesz mieć ostry pierwszy i drugi plan to tym bardziej tego typu aparat.
Ostatnio zmieniony przez rangiz |1 Wrz 2012|, 2012 08:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pablo19 
Tropiciel



Auto: '89 12V :P NO LPG
Wiek: 40
Dołączył: 14 Mar 2005
Skąd: Warszawa
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 15:27   

Ja też proponuję Ci wypasionego kompakta zamiast starą, albo tanią lustrzankę. Jak wykorzystasz wszystkie funkcje ww. kompakta to się rozejrzysz za lustrzanką, ale będziesz już trochę mądrzejszy w temacie tego czego oczekujesz.
_________________
były
2.4 12V6 MSB
2.9 12V6 ASB razy trzy
2.9 12V6 MSB <- złociutkie 8) razy dwa
2.8 Ghia ASB '85 <- Ikona 8)
2.9 Team
 
 
janp 


Auto: Scorpio'97 2.3 ASB kombi +LPG
Dołączył: 09 Lip 2012
Skąd: Kraków
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 17:41   

Porównywanie lustrzanki (nawet starej) ma się tak jak scorpio (nawet starego) do nowej pandy :) Lustro to lustro, a kompakt zawsze będzie klasą niższą. A i zdjęcia z jednego i drugiego będą nieporównywalne. Wybór może nie jest prosty, ale jeżeli chce się mieć dobry aparat to będę jednak obstawał przy lustrzance (chociażby starej) :) Odradzam natomiast zakup nikona d40 lub d60 bo to inna półka (czyta. niższa) lustrzanek i chociaż sporo tańsza, to nie warta kasy. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez janp |1 Wrz 2012|, 2012 17:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
pablo19 
Tropiciel



Auto: '89 12V :P NO LPG
Wiek: 40
Dołączył: 14 Mar 2005
Skąd: Warszawa
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 17:54   

Julek musi sobie zadać pytanie jak ma zamiar używać tego sprzętu, bo jak bez większych podniet to przydadzą mu się jakieś dziwne stabilizacje obrazu i inne bzdety żeby co drugie zdjęcie nie było rozmazane, a czy to mają stare lustrzanki do 1000 PLN ?
_________________
były
2.4 12V6 MSB
2.9 12V6 ASB razy trzy
2.9 12V6 MSB <- złociutkie 8) razy dwa
2.8 Ghia ASB '85 <- Ikona 8)
2.9 Team
 
 
janp 


Auto: Scorpio'97 2.3 ASB kombi +LPG
Dołączył: 09 Lip 2012
Skąd: Kraków
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 18:13   

Wiesz Pablo.

Lustrzanka jest raczej dla osób, które mają już jakieś pojęcie o fotografii i w miarę pewną rękę.
Robienie zdjęć na automacie, rzeczywiście nie ma większego sensu w lustrzance. Julek rzeczywiście musi sam dokonać ostatecznego wyboru.
Kompakt fajny bo mały, lustrzanka natomiast duża i trochę jednak ważąca.
Ale jak to się mówi "duży może więcej" :-d
Ja stałem przed podobnym wyborem trzy lata temu i mimo wielu osób które mnie przekonywały do lustrzanki, nie mogłem się długo zdecydować.
Dopiero nieco ponad rok temu (po narodzinach syna) dorosłem do tej decyzji i zdecydowałem, że jednak lustrzanka. Decyzji nie żałuję.
Jak zauważyłeś pewnie w poprzednich wypowiedziach napisałem też o minusach, więc nie jest to tak, że widzę tylko pozytywy.
Zawsze starając się komuś doradzić przedstawiam za i przeciw, żeby potem ktoś nie zarzucił, że o czymś wiedziałem, a nie powiedziałem. To tyle z mojej strony.
Julkowi życzę udanego wyboru, a pozostałym użytkownikom wielu ciekawych i efektownych zdjęć. Pozdrawiam Janek
 
 
 
Boni 



Auto: Lexus SC430 '03
Wiek: 52
Dołączył: 21 Maj 2005
Skąd: Dublin
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 18:59   

Ja podobnie jak pablo rangiz czy Srebrny, radzę pomyśleć o wypasionym kompakcie (tzn. z dobrym szkłem i matrycą) zamiast o kultowej starej lustrzance, bo jw. pisano nowe/dobre lustro to nie te pieniądze, a stare/proste lustro to szkoda pieniędzy. Mam w rodzinie i znajomych ludzi którzy robią z lustrami przepiękne rzeczy, ale żeby tym się naprawdę bawić trzeba mieć chęci, wiedzę, doświadczenie i jeszcze targać ze sobą torbę ;) to jednak wolę wypaśny kompakt - zresztą nawet w nim (konkretnie jakiś fuji finepix S w swoim czasie z górnej półki) nie wykorzystuję wszystkich opcji i możliwości, i przeważnie mi się nie chce go nosić i wyciągać, i trzaskam zdjęcia komórą ;)
_________________
http://bs-blog.clouds-forge.eu
 
 
janp 


Auto: Scorpio'97 2.3 ASB kombi +LPG
Dołączył: 09 Lip 2012
Skąd: Kraków
Wysłany: |1 Wrz 2012|, 2012 20:25   

Boni

A tak na marginesie zapytam, jak wygląda sprawa z finepix s, bo miałem swego czasu finepixa a600 i był tam problem z bateriami. Potrzebował on napięcia 1.5 v więc akumulatorki odpadły ze swoim 1.2 volta. Pozostawało kupować dobre alkaiczne baterie, a i one nie starczaly na więcej niż 50 fotek. W momencie gdy napięcie spadało poniżej 1.3 v, było o zabawie :(
 
 
 
Shogun 


Auto: '95 BOB ASB Sedan
Dołączył: 09 Sty 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: |2 Wrz 2012|, 2012 01:09   

Boni napisał/a:
Ja podobnie jak pablo rangiz czy Srebrny, radzę pomyśleć o wypasionym kompakcie (tzn. z dobrym szkłem i matrycą) zamiast o kultowej starej lustrzance, bo jw. pisano nowe/dobre lustro to nie te pieniądze, a stare/proste lustro to szkoda pieniędzy. Mam w rodzinie i znajomych ludzi którzy robią z lustrami przepiękne rzeczy, ale żeby tym się naprawdę bawić trzeba mieć chęci, wiedzę, doświadczenie i jeszcze targać ze sobą torbę ;) to jednak wolę wypaśny kompakt - zresztą nawet w nim (konkretnie jakiś fuji finepix S w swoim czasie z górnej półki) nie wykorzystuję wszystkich opcji i możliwości, i przeważnie mi się nie chce go nosić i wyciągać, i trzaskam zdjęcia komórą ;)

Pochodzę z "fotograficznej" rodziny, ale takiej bzdury dawno nie słyszałem. Boni, z całym szacunkiem, ale gadasz/powtarzasz potworne głupoty. Jak sama nazwa wskazuje - lustro ma być proste. Lustro ma być po prostu lustrem.

Czy potrafisz napisać, czym się różni "nowe/dobre" lustro od "starego/prostego" lustra (pomijając ilość naćkanych pikseli na matrycę tej samej wielkości co wcześniej, oraz bajery rodem z "idiotenów")?

Czy wiesz, że współczesne idioteny, ćkają po 20 milionów pikseli na matryce 4-krotnie mniejsze od "starych", 8 Mpixelowych, cyfrowych lustrzanek (typu właśnie EOS 350D)? Czy wiesz, że tylko najdroższe teraz (Np. EOS 1D) cyfrówki, mają matrycę wielkości kliszy, zakładanej do KAŻDEJ "starej/prostej" lustrzanki analogowej, nawet takiej sprzed kilkudziesięciu lat? Czy wiesz jakiej wielkości plakat można wydrukować z fotografii ze "starego/prostego" lustra?

Obstawiam, że nie ;)

Nie mówię, że idioten nie zrobi ładnego zdjęcia. Oczywiście - zrobi. Mało tego, obróci wyświetlacz, podkręci kolory i usunie część cieni bez PS. Ale nadal to będzie idioten. To on zrobi zdjęcie, a nie user. I nie przeczę, bardzo często jest to bardzo wygodne. Ale nigdy, kiedy chce się robić prawdziwe zdjęcia. A zwłaszcza samemu ;)

Podsumowując - do bawienia się lustrzanką wystarczą chęci. Wiedza, wielka torba, a zwłaszcza doświadczenie przychodzą z czasem. A co najważniejsze - to TY robisz zdjęcie. A idioteny ZAWSZE będą tylko próbować przypominać lustrzanki.

No i pomijam już zupełnie fakt, że nawet pierwsze lustrzanki cyfrowe posiadają tryb "zielony kwadracik", tudzież "idioten" - równoznaczny z "wciśnij spust, jak pomyślę co dalej".
_________________
pozdrawiam, Seba
 
 
VIK 
KR673YV



Auto: BMW E38
Wiek: 45
Dołączył: 20 Maj 2004
Skąd: Kraków
Wysłany: |2 Wrz 2012|, 2012 09:27   

Za 1000zł to bym sobie kupił klasykę lustro na film, jeśli to ma być aparat do zdjęć z wycieczek, które mają wyglądać tak, jak mają wyglądać, a człowiek nie robi zdjęcia w pośpiechu tylko z jakimś tam myśleniem i zamiarem osiągnięcia dobrego efektu, a jak ma być do strzelania fotek do wystawiania na allegro, to i komórka wystarczy.
_________________
"mądremu wystarczą dwa słowa a głupiemu to i referatu mało..."
tel.: 502894108.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Copyright © by Ford Scorpio Team

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group