$reply_topic_back Ford Scorpio Team :: Zobacz temat - Mk-3 - Wymiana pompy sprzęgła
Ford Scorpio Team Strona Główna Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mk-3 - Wymiana pompy sprzęgła
Autor Wiadomość
Julek 
510 571 845



Auto: '91 2,9 LSD,
Pomógł: 32 razy
Wiek: 40
Dołączył: 15 Lut 2007
Skąd: Warszawa
Wysłany: |13 Mar 2014|, 2014 21:34   Mk-3 - Wymiana pompy sprzęgła

Ale utrafiłeś. Właśnie wróciłem z garażu po wymianie. Nie pomogło, tak na marginesie :)

Potrzebne narzędzia:
- klucze 8(nasadka na małą grzechotkę, z przedłużką), 10,
- torxy
- śrubokręt płaski mały i duży
- śrubokręt gwiazdkowy
- strzykawka

Przygotowanie:
- fotel kierowcy maks do tyłu
- odkręcamy dolną lewą część deski ze schowkiem na monety (dwa torxy przy słupku, dwie gwiazdki nad kieszonką na monety, gwiazdka po prawej nad nogami kierowcy)
- odpinamy linkę maski (najpierw czarny pierścień, potem linkę wyciągamy z czerwonego plastiku) i gniazdo OBDII - podważyć płaskim śrubokrętem od strony wewnętrznej i wyciągnąć w stronę pedałów
- tak gotowy kawałek deski wylatuje z auta wraz z matą wygłuszającą znad pedałów

Potrzebne materiały:
- trochę płynu DOT4
- mały cybant
- pompka ofkoz

Demontaż:
1. Nurkujemy głową w dół i rękami w przód, albo bokiem do pedałów.
2. Ściągamy zawleczkę na końcu pompki (płaski śrubokręt) - NIE ZGUBIĆ! i mosiężną podkładkę
3. Odkręcamy dwie narkętki 10 - kontra z łbem 8 plus grzechotka, trzeba się namachać bo długie te śruby i ta wyższa jest niewygodna. Zostawiamy śruby na miejscu, zdjemujemy tylko nakrętki - łatwiej będzie ze "sztywną" pompką pracować od strony grodzi.
4. Otwieramy maskę, za pomocą strzykawki wyciągamy płyn hamulcowy ze zbiorniczka aż do poziomu tego bokowca, który prowadzi krótkim przewodem do pompki.
5. Rozpinamy opaskę zaciskową przy zbiorniczku (ja ją rozwaliłem i dałem potem mały cybant) i sciągamy przewód gumowy idący do pompki (ostrożnie podważając naprzemiennie śrubokrętem - boczniak od zbiorniczka stosunkowo łatwo ułamać). Zatykamy przewód śrubką, by nie kapało na ręce i przekręcamy go tak by nam nie przeszkadzał rozpiąć dolną zapinkę.
6. Najtrudniejszy element. Zasadniczo dolne wyjście z pompki można rozpiąć w dwóch miejscach - przed i za kolankiem. Ja rozpiąłem za kolankiem, tak że to pozostało na aucie - tak mi było najłatwiej. Do tej roboty przyda się mały śrubokręt gwiazdkowy, dobrze byłoby żeby był dosyć długi. Potrenuj to na zatrzaskach w "nowej pompce" - trzeba wsunąć śrubokręcik w otwór w plastikowym zatrzasku pompki i wysunąć drucik zabezpieczający w kształcie omegi w kierunku błotnika lewego. Po kilku brzydkich słowach na pewno się uda i blaszka wyskoczy - musi wyjść całkiem - UWAŻAJ BY NIE ZGUBUĆ.
7. Następnie wyciągamy śrubki pozostawione w czynności 3, by pompka była bardziej ruchoma i za pomocą długiego płaskiego śrubokręta wyciągamy kolanko ze złączki - delikatnie, ale się uda.
8. Przekręcamy górny przewód w pierwotną pozycję, a najlepiej całkiem do góry i wyciągamy do auta pompkę.

Montaż:
Praktycznie wszystkie powyższe czynności w odwrotnej kolejności, warto zwrócić uwagę na wcześniej wyciąganą blaszkę zabezpieczającą - wkładamy ją z powrotem na miejsce przed montażem pompki.
Po spięciu wszystkiego zalewamy układ płynem hamulcowym i bierzemy się za odpowietrzanie (pompowanie sprzęgłem + odpowietrznik wysprzęglika, który jest pod gumową zaślepką w skrzyni od strony wydechu). Metod odpowietrzania jest kilka, ja nie znam żadnej godnej polecenia, więc może ktoś w tym względzie coś podpowie:)

Czas na wykonanie:
Samodzielnie około 1:20h
W dwie osoby około godziny (druga para rok przyda się zwłaszcza przy spinaniu zakładanej nowej pompy z dolnym wężykiem - może dopychać pompkę od strony pedałów, podczas prób wciśnięcia króćca od strony silnika. Ale da radę to zrobić samemu.
Plecy bolą po robocie i łapy w płynie. U mnie efekt żaden, to tak dla pocieszenia:>
_________________
Tak to jest normalne, że nie gadasz z bandytami. Nie zapraszasz ich do domu, nie odwiedzasz ich samych. Kto z kim przystaje, takim się staje...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Copyright © by Ford Scorpio Team

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group