$reply_topic_back Ford Scorpio Team :: Zobacz temat - Podpora wału - opis wymiany
Ford Scorpio Team Strona Główna Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podpora wału - opis wymiany
Autor Wiadomość
pitusiek
[Usunięty]

Wysłany: |17 Mar 2007|, 2007 23:20   Podpora wału - opis wymiany

Wymiana podpory wału napędowego.

Do tej czynności niezbędny jest kanał, lub podnośnik, klucze, druga podpora(kompletna z gumą, łożyskiem i zamocowaniem), oraz cierpliwość.

Zaczynamy:
Schodzimy pod auto, na kanał polecam wjechać tyłem, gdyż jest wtedy lepsze dojście do całego wału. Na początek polecam poluzować troszkę podporę wału. Są tam 2 śrubki dokładnie 8. Gdy to zrobimy możemy zabrać się za odkręcenie 3 śrub trzymających wał ze skrzynią (klucz 19) . Dokładnie przy tłumiku drgań jest 6 śrub – lecz tylko 3 z nich trzymają wał napędowy. Następnie zabieramy się za odkręcenie wału od mostu. Jest on tam przymocowany za pomocą 4 śrub. Bierzemy klucz 15 najlepiej oczkowy i odkręcamy je. W związku z tym, że dojście do tych śrub jest dość ciężkie, polecam ustawić auto na N i przesuwać je aby móc komfortowo odkręcić każdą z czterech śrub. Gdy już je odkręcimy, wał może dalej się trzymać przy moście. Aby go odczepić polecam wziąć młotek i śrubokręt po czym uderzyć ze 2 razy w śrubokręt przyłożony do łączenia wału z mostem. Warto również zaznaczyć sobie w jakiej pozycji był zamontowany wał – np. robiąc ślad śrubokrętem. Gdy mamy już odczepiony wał od skrzyni i od mostu możemy odkręcić poluzowaną wcześniej podporę wału. Gdy to zrobimy mamy wał w całości wykręcony z auta. Ja zabrałem go na zewnątrz, aby mieć lepsze światło, ale nic nie szkodzi aby wymontować podporę w kanale. Aby zdjąć starą podpore należy odbezpieczyć śrubę między krzyżakiem a podporą. Do tego celu należy użyć śrubokrętu i młotka. Gdy już to zrobimy, bierzemy oczkowy klucz 15 i odkręcamy w/w śrubę, oddzielamy wał od podpory (aby sobie ułatwić można zaznaczyć linie na jednej i drugiej części wału – po przeciwnych stronach), po czym demontujemy starą. U mnie sama zeszła tak była zdezelowana. Zakładamy nową (wbijamy ją delikatnie i z wyczuciem na wał (należy zapamiętać jak włożona była poprzednia, aby tak samo zamontować nową) Gdy nowa podpora jest już na miejscu, łączymy wał (korzystając z zaznaczonych linii). Wkładamy śrubę z zabezpieczeniem i skręcamy wał. Teraz pozostało nam go już tylko zamontować z powrotem. Polecam nasmarować „kamień” od strony skrzyni smarem. Zakładamy wał w tej samej kolejności jak go ściągaliśmy. Dodam tylko, iż nie trzeba do tej czynności ściągać wydechu. Będzie troszkę mniej miejsca, ale da się to zrobić bez jego demontażu. Należy pamiętać o dokładnym przykręceniu każdej śruby, nie można dopuścić, aby któraś z nich nie została przykręcona – to jest napęd.

Opis ten przygotowałem dla tych, którzy jak ja będą robić to po raz pierwszy. Szukałem go na forum i nie znalazłem. Może komuś kiedyś się on przyda. Pozdrawiam. Pitusiek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Copyright © by Ford Scorpio Team

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group