Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Elektro-Gadżet-Lab - Płyta indukcyjna

bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 18:24
Temat postu: Płyta indukcyjna
Chcę zmienić płytę ceramiczną na indukcję ponieważ utrzymanie tego w czystości to tragedia i odbiera przyjemność z gotowania. Niestety nie miałem nigdy styczności z takim gadżetem jakim jest indukcja, wszyscy w rodzinie gotują na gazie (ja też całe życie na gazie, może też dla tego nie potrafię użytkować płyty ceramicznej) więc może ci na forum mają podzielą się jakimiś wskazówkami czym kierować się przy kupnie albo jakiej marki unikać.

Ogólnie zacząłem się nad zmianą zastanawiać jak zobaczyłem produkt Solgazu http://solgaz.eu/plyta-indukcyjna/ dwa duże pola wykrywające garnki wydaje się fajny bajer i chyba chciałbym to mieć. Pytanie czy ktoś korzysta z takiego czegoś? Jak to się sprawdza? No i sama firma, ma ktoś z nią doświadczenie? Na plus na pewno, że to firma polska, jednak sprzedaż tylko przez internet i ciężko nawet zobaczyć to na żywo.

Potem widziałem w sklepie Electroluxa podobnego https://mediamarkt.pl/agd-do-zabudowy/plyta-electrolux-ehl-6740-fok

Wskazówki od użytkowników mile widziane.

Zysio - |17 Maj 2017|, 2017 18:28

Tyle, że nie każde gary chcą gadać z indukcją, to weź pod uwagę.
bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 18:29

wiem, nie będzie to problem, garów za dużo nie mam więc się kupi najwyżej
Darek_Police - |17 Maj 2017|, 2017 18:38

Od 5 lat mamy indukcję Bosch. Nie wyobrażamy sobie przesiąść się znowu na gaz, albo (co gorsza) ceramikę. Płyta zamontowana w blat tworzy z nim jedną płaszczyznę. W utrzymaniu czystości nie do pobicia. Wiadomo, trzeba kupować garnki i patelnie na indukcję, te najtańsze nie zawsze działają. Żona potrzebowała trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić (wyczuć). No i praktycznie cała energia elektryczna jest ładowana w ciepło garnka, a przy ceramice ogrzewasz przy okazji wszystko dookoła. Jest też element bezpieczeństwa, płyta dość szybko stygnie, a nagrzewa się tylko od garnka. Można też zablokować klawiaturę przed dziećmi. Jak nie wykryje garnka, to się wyłączy. Jak się przegrzewa, to też się wyłączy. Także ja ogólnie szczerze polecam taki upgrade.
bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 18:43

Przewagę indukcji znam a płyta ceramiczna nie ma dla mnie żadnych zalet (może te garnki ale, jak pisałem jak trzeba będzie wymienić te 4 garnki to tragedii nie będzie) teraz tylko problem co wybrać :D bo jest tego mnóstwo
Darek_Police - |17 Maj 2017|, 2017 18:46

kup w euro rtv agd i wykup ubezpieczenie na 5 lat od wszystkiego. Cokolwiek nie kupisz i tak może się popsuć. Taki uwielbiany w Niemczech i bardzo drogi Siemens, a wcale nie jest jakoś ponad przeciętnie trwały.
Jankes - |17 Maj 2017|, 2017 18:53

Fajny temat Marku, tez chetnie poczytam opinnie

a taka na 230V chcesz czy na 400V??

bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 18:55

Na 400V

Za Siemensem jakoś nie przepadam, właściwie każdą płytę poza Solgazem idzie kupić w markecie i dokupić tą gwarancję, cały czas mnie jednak kusi wesprzeć polski przemysł tylko nie chciałbym się na tym przejechać :P

Darek_Police - |17 Maj 2017|, 2017 18:57

bednarowski napisał/a:
cały czas mnie jednak kusi wesprzeć polski przemysł tylko nie chciałbym się na tym przejechać :P


Ja mieszkam w Niemczech i kupiłem tutaj lodówkę Amica :) Rok temu kupiłem w PL Zmywarkę Amica i sobie przywiozłem. Także ten.

bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 19:01

Rodzice też dopiero co właśnie kupili lodówkę Amicy mimo złych opinii
hmm powiem, szczerze, że na Amice nie patrzyłem bo w sklepie nie widziałem takich z 2 wolnymi strefami ale widzę w necie że jest i to nawet taniej
no to jest nad czym się zastanawiać teraz

Struna - |17 Maj 2017|, 2017 19:06

Indukcja ma jedną dziwną przypadłość - gdy coś gotujesz i powiedzmy trochę z pokrywki się skropli i nakapie na plytę, to może zacząć swirować (grzeje, nie grzeje itp)
Darek_Police - |17 Maj 2017|, 2017 19:09

Struna napisał/a:
Indukcja ma jedną dziwną przypadłość - gdy coś gotujesz i powiedzmy trochę z pokrywki się skropli i nakapie na plytę, to może zacząć swirować (grzeje, nie grzeje itp)


W naszej nie występuje takie zjawisko. Nie raz coś wykipiało nawet i płyta dalej pracowała poprawnie.

Struna - |17 Maj 2017|, 2017 19:19

To się dzieje jak to co wykipi pod garnek wlezie, ja to już w kilku widziałem - różnych producentów.
DANEK1403 - |17 Maj 2017|, 2017 20:09

A jak jest z użyciem prądu przez taki wynalazek ?
aviator - |17 Maj 2017|, 2017 20:09

Eee, u mnie tez tego nie zaobserwowałem.
My mamy od 7-8 lat indukcję z ikei (w rzeczywistości whirpoola). Zero problemow. Bezpieczne dla ludzi zwierząt ;)

Jest jedna wada, nie odpalisz na niej mini patelni na np 1 jajko sadzone, choćby nawet była pod indukcję....

WieSiu - |17 Maj 2017|, 2017 22:22

Z Ikei są spoko, daje rade u mnie i nie zamienię póki nie muszę na nic innego. no i 5 lat gwarancji w standardzie. Mam taka:

http://m.ikea.com/pl/pl/c...s/art/50291619/

jaroz - |17 Maj 2017|, 2017 22:26

Temat ciekawy :) My też przymierzamy się do wymiany płyty ceramicznej (Gorenje) na indukcyjną, przy okazji remontu/ modernizacji kuchni. Więc temat jak najbardziej na czasie :) Z tym, że my preferujemy Boscha :P
Wiesiu, fajnie wygląda ta Twoja! :)

Jacek12 - |17 Maj 2017|, 2017 22:51

Prąd jest droższy od gazu, wymagania elektryczne dla indukcji przy 1fazie są w praktyce nieosiągalne dlatego też potrzebne są co najmniej 2 fazy by to zasilić.
Jeżeli chodzi o zużycie prądu to nie ma nic za darmo,duża moc to większe rachunki,ale za to jest estetyka i wygoda bo gaz jest "brudny" a indukcja to czyściocha.
Trzeba pamiętać że to wytwarza silne pole elektromagnetyczne więc z rozrusznikiem na sercu trzeba uważać.

Jankes - |17 Maj 2017|, 2017 23:08

A te jedno fazowe to co lipa??
bednarowski - |17 Maj 2017|, 2017 23:26

Może nie tyle lipa co nie osiągniesz takiej mocy na jednej fazie.

Ja wszystko wiem, ja mam podciągnięte 2 fazy wolałbym gaz ale jak już mam wszystko pod indukcje to bez sensu ciągnąć gaz. Gaz też nie jest tani, wiem bo płace za ogrzewanie, rozrusznika też nie mam. Temat jest wyłącznie o tym jaką płytę indukcyjną wybrać i czy ktoś ma i podzieli się opinią o płycie z dwoma wolnymi polami.
Przy płycie ceramicznej gaz to też jest naprawdę czyściocha. No ale gazu nie będzie, bo to też się wiąże z odciągiem którego nie mam.

Bosch z 2 wolnymi polami kosztuje 2900 więc trochu za dużo :P Jakby był tysiąc tańszy to pewnie bym się nie zastanawiał bo mam dobre doświadczenia z AGD tej firmy

ford2fast - |20 Maj 2017|, 2017 12:35

bednarowski napisał/a:
Może nie tyle lipa co nie osiągniesz takiej mocy na jednej fazie

Taka na dwa palniki daje bez problemu radę :)
Czteropolowa również , o ile nie używasz wszystkich naraz z pełną mocą :roll:

[ Dodano: |20 Maj 2017|, 2017 12:36 ]
Jacek12 napisał/a:
Trzeba pamiętać że to wytwarza silne pole elektromagnetyczne więc z rozrusznikiem na sercu trzeba uważać.

Tylko wtedy gdy będziesz miał zamiar kłaść się na takiej włączonej płycie :D

Jacek12 - |20 Maj 2017|, 2017 22:16

ford2fast napisał/a:
bednarowski napisał/a:
Może nie tyle lipa co nie osiągniesz takiej mocy na jednej fazie

Taka na dwa palniki daje bez problemu radę :)
Czteropolowa również , o ile nie używasz wszystkich naraz z pełną mocą :roll:


Zalecał bym przezorną ostrożność w ferowaniu takich opinii. :) .

ford2fast - |22 Maj 2017|, 2017 22:48

Jacek12 napisał/a:
ford2fast napisał/a:
bednarowski napisał/a:
Może nie tyle lipa co nie osiągniesz takiej mocy na jednej fazie

Taka na dwa palniki daje bez problemu radę :)
Czteropolowa również , o ile nie używasz wszystkich naraz z pełną mocą :roll:


Zalecał bym przezorną ostrożność w ferowaniu takich opinii. :) .

25A x 230V to 5,75kW
Rzadko spotyka się dwupalnikowe o wyższym poborze :)
Chyba że masz na myśli przemysłowe :D

toomcat - |23 Maj 2017|, 2017 07:44

ford2fast napisał/a:
25A x 230V to 5,75kW

Musisz pamiętać , że masz też inne odbiorniki w domu ,które korzystają z tej samej fazy.
Trzeba też wziąć pod uwagę ,że np. w blokach z lat 70-80 zabezpieczenia są 20 A.

Jacek12 - |23 Maj 2017|, 2017 08:05

ford2fast napisał/a:
25A x 230V to 5,75kW

Tak to sobie obliczaj dla prądu stałego,reszta jak toomcat napisał.

ford2fast - |23 Maj 2017|, 2017 23:40

Jacek12 napisał/a:
ford2fast napisał/a:
25A x 230V to 5,75kW

Tak to sobie obliczaj dla prądu stałego,reszta jak toomcat napisał.

Jak zaczniesz liczyć VA okaże się , że możesz pobrać więcej :)

Jacek12 - |25 Maj 2017|, 2017 00:46

ford2fast napisał/a:
Jacek12 napisał/a:
ford2fast napisał/a:
25A x 230V to 5,75kW

Tak to sobie obliczaj dla prądu stałego,reszta jak toomcat napisał.

Jak zaczniesz liczyć VA okaże się , że możesz pobrać więcej :)


Nie pisz głupot,
Pablo wywal ostatnie posty bo nic nie wnoszą do tematu proszę.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group