Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Wnętrze + klimatyzacja - Kolejny temat z klimą - działa kiedy chce

Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 09:10
Temat postu: Kolejny temat z klimą - działa kiedy chce
Witam, pare dni temu wymieniłem chłodnicę klimy (klimatron) i ją nabiłem, jako że dni nie są zbyt ciepłe dopiero wczoraj mogłem sprawdzić czy działa poprawnie (było 20+*C). Zauważyłem, że przycisk AC mogę sobie klikać do woli bez efektu. Ani po obrotach ani po temperaturze nawiewu nie widać aby klima pracowała. Gdzieś tam wyczytałem na forum, że po nastawieniu na szybę komputer myśli, że chcę odparować szyby i załącza klimę i się sprawdziło, chłodzi że można zmarznąć. Na tak uruchomionej klimie przestawiłem nawiew na "twarz" i znowu zdechła, przestawiłem z powrotem na szyby i się włączyła... Mam uszkodzone HBC jeżeli to stwarza dodatkowy kłopot ale na załączonej klimie trochę mniej wariował.
bingo - |6 Maj 2015|, 2015 10:15

zrób reset klimy, a jak nie pomoże to zmień panel na początek.
gumis - |6 Maj 2015|, 2015 10:28

u mnie wariacje załatwiła wymiana tej puszki z tasma co do niej podpina sie panel.
Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 11:03

Up jest taki, że właśnie otrzymałem HBC, które jest sprawne. Reset zrobiłem ale znowu pogoda nie pozwala na włączenie klimy..
gumis - |6 Maj 2015|, 2015 11:37

Sebagio. napisał/a:
Reset zrobiłem ale znowu pogoda nie pozwala na włączenie klimy..


przymrozki? u mnie jest dzis 15 st i klime moge zalaczyc.

Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 12:19

W sumie sugerowałem się tym, że jest zimny wiatr i pochmurno ale pogoda ładna się zrobiła to gdzieś się przejadę to przy okazji sprawdzę czy załączy klimę.
Jankes - |6 Maj 2015|, 2015 13:28

Klime odpalisznawet prz 5 stopniach,odpal i zobacz czy kompresor sie kręci(srodek) choc to tez nie do końca sposob na sprawdzenie działania klimy, ale wiadomo przynajmniej czy kompresor zapina.
Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 13:31

Słoneczko ładnie przywaliło, jechałem w 3 miejsca. 2 razy klima się ładnie włączyła i za 3 już nic.
Jankes - |6 Maj 2015|, 2015 13:33

ja nie dokońca rozumiem po czym wnosisz ze klima pracuje.
WieSiu - |6 Maj 2015|, 2015 13:56

Pewnie po tym czy wydaje się że leci z kratek zimne powietrze.
Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 14:40

Po zimnym powietrzu, po obrotach i po chwilowym spalaniu, jeżeli dobrze obserwuję sprężarkę to również się nie załącza. Reset klimatrona zrobiony ponownie i bez zmian.

Swoją drogą co jest złego w tym, że po temperaturze powietrza mam nie wnioskować? Skoro z klimy leci lodowate a z dworu wręcz ciepłe...

bingo - |6 Maj 2015|, 2015 14:44

no to panel i sterownik do podmiany. Chyba, że jeszcze de-ice robi problem. użyj szukajki, jest to opisane krok po kroku.
Sebagio. - |6 Maj 2015|, 2015 14:47

Druknę sobie to od deice i zobaczę jak wygląda sprawa, a co jeżeli okaże się uszkodzone? To się jakoś naprawia, wymienia?
konrad85 - |6 Maj 2015|, 2015 15:18

jak załączysz klimę to nie trzeba zbyt wiele obserwować bo wentylatory zaraz wyją,słychać to dobrze
u mnie wszystko było ok tylko okazało się że plus do sprężarki nie dociera,też wymieniałem hbc panel i moduł klimatrona a okazało się że po prostu plusa brak,co za tym idzie-wiązka w agonii

gumis - |6 Maj 2015|, 2015 18:05

Sebagio. napisał/a:
To się jakoś naprawia, wymienia?


wymienia

WieSiu - |6 Maj 2015|, 2015 19:48

konrad85 napisał/a:
jak załączysz klimę to nie trzeba zbyt wiele obserwować bo wentylatory zaraz wyją,słychać to dobrze


nic sobie nie przypominam zeby u mnie wylo, włączał sie pierwszy bieg,a pierwszy dziala cichutko. Drugi po dluższym czasie działania klimy sie włączał jak pracowała na najwyzszych obrotach. A drugi to juz usłyszec mozna bylo

konrad85 - |6 Maj 2015|, 2015 19:55

u mnie było trochę inaczej,tak jak napisałem.z tym że obydwa pracowały na raz,najpierw I bieg,po niedługim czasie II i zaraz off,i tak cyklicznie przez cały czas włączonej klimy
bingo - |7 Maj 2015|, 2015 11:22

wentylator na pierwszy bieg włącza klima wraz ze startem sprężarki lub termostat chłodnicy.
drugi bieg lub dodatkowy wentylator załącza presostat klimy oraz termostat chłodnicy. Inne wersji nie było.

Sebagio. - |7 Maj 2015|, 2015 12:15

Nie wiem czy to ważne ale dla ścisłości napiszę, wyczyściłem dziś MAF i krokowca po czym wsiadłem do auta aby przejechać się i sprawdzić czy jest poprawa. W między czasie włączyłem klimę. Mniej więcej do puki silnik się nie rozgrzał to klima się nie włączyła. Kiedy poczułem chłodek zamknąłem okno i jechałem dalej, podjechałem pod dom i podniosłem maskę, sprężarka na zmianę włączała się i wyłączała (ale to chyba normalne nie?) Ustawiłem nawiew na "twarz" i wciąż działała, wyłączyłem ją przyciskiem co dało spodziewany efekt wyłączenia klimy, ponownie wcisnąłem AC i ku mojemu zaskoczeniu od razu słychać było przekaźnik i klima się włączyła... Ja już nic z tego nie rozumiem, ona działa niestety wtedy kiedy ma na to ochotę :( DE-ICE jeszcze nie miałem czasu sprawdzić, myślę, że dzisiaj to zrobię.

[ Dodano: |6 Cze 2015|, 2015 21:21 ]
@ Ostatnio jakoś nie miałem czasu nic działać, klima działała rzadko a wręcz prawie nigdy. Dziś się wziąłem chociaż za sprawdzenie deice i po zmostkowaniu klima zaczęła trybić. Pod jaką nazwą szukać tego ustrojstwa, bo pod DE-ICE niewiele części mi wyskakuje...

Demonn - |1 Cze 2016|, 2016 14:58

Witam. Odkopie stary temat.

Ale też mam taktowy problem z kilmą,

1. czy to normalne, sprężarka się włącza i wyłacza ?
2. Mierząc temperature w kratce wychodziło przy włączonej klimie około 12 stopni a przy wyłączonej rosło juz do około 14-15 stopni i tak w kółko.
3. A zaś pod koniec zaczeło lecieć tylko i wyłącznie jakby letnie powietrze gdzie Klawisz A/C był włączony i sprężarka sie nie włączała.

Panel podmieniony ale i tak nie trybi moduł podmieniony i tak nie trybi. Reset też robiony i wyskakiwał błąd 52 i 57. A HBC jest sprawne bo przy uszkodzonym HBC wiatraki zaszynają wiać na MAX obroty.

Zysio - |1 Cze 2016|, 2016 15:05

Demonn napisał/a:
2. Mierząc temperature w kratce wychodziło przy włączonej klimie około 12 stopni a przy wyłączonej rosło juz do około 14-15 stopni i tak w kółko.


Zdecydowanie za wysoka temperatura z kratek. Może masz za mało czynnika po prostu.

kat - |1 Cze 2016|, 2016 15:10

dziura w układzie,czynnik zwiał
skraplacz,łaczenia węzy do przeglądu

Demonn - |1 Cze 2016|, 2016 15:50

Czynnik jest wymieniony był na nowo weże wszystkie sprawne tylko, tak mi sie wydaje czy to nie ten cały DE-ICE ? Czy on rozłacza sprężarkę a potem załącza ?

Czytaj już te wszystkie atrakcje na temat klimatyzacji to już zgłupiałem ..

Jankes - |1 Cze 2016|, 2016 15:52

jak wiazka i skrzynka dobra, to raczej preso bym obstawiał
DANEK1403 - |1 Cze 2016|, 2016 15:52

jak się włączała i już się nie włącza to czynnika nie ma
Kamil_Scorpio_ - |1 Cze 2016|, 2016 16:04

Demonn napisał/a:
A HBC jest sprawne bo przy uszkodzonym HBC wiatraki zaszynają wiać na MAX obroty.


Nie koniecznie, u mnie w ogóle nie wstawały. Czy to na auto czy ręcznie :P

A tak nawiasem to jaka temperatura powinna być z kratek?

Jankes - |1 Cze 2016|, 2016 16:24

mylicie wszystko i rozmawiacie o rożnych rzeczach...
Zysio - |1 Cze 2016|, 2016 16:31

Kamil_Scorpio_ napisał/a:
A tak nawiasem to jaka temperatura powinna być z kratek?


W Volvo obecnie coś ponad 7 st C waliło w ostatnie całkiem ciepłe dni, w mk1 jak odbudowałem układ to zaraz po nabiciu coś poniżej 6 st C.

Demonn - |1 Cze 2016|, 2016 16:45

Jankes napisał/a:
jak wiazka i skrzynka dobra, to raczej preso bym obstawiał


Skrzynki dobre wiązka tylko silnika a i tak nie było warta jej regeneracji bo była w dobrym stanie.


DANEK1403 napisał/a:
jak się włączała i już się nie włącza to czynnika nie ma


Włacza sie jakiś czas działa działa około 1-2 minut potem się wyłacza na jakieś okolo 1 minuty moze wiecej i potem znowu się włacza i tak w kółko czasami nawet dłuzej chodzi mniej wiecej nawet 5 min.

No i czynnik.

I mam pytanie jak działą i co gdzie włacza sie w pozycji recylkulacja powietrza.

Jankes - |1 Cze 2016|, 2016 16:49

podmień preso i de ica

obieg wewnetrzy, kiedy zostaje uruchomiony i zapala sie dioda, wtedy gruszka na podszybiu zaciąga klape i zamyka dopływ powietrza z zewnątrz

pablo19 - |1 Cze 2016|, 2016 16:52

W razie czego, masz w Poznaniu fachowca z krwi i kości.
Demonn - |1 Cze 2016|, 2016 16:59

Jankes napisał/a:
podmień preso i de ica

obieg wewnetrzy, kiedy zostaje uruchomiony i zapala sie dioda, wtedy gruszka na podszybiu zaciąga klape i zamyka dopływ powietrza z zewnątrz


Nie mam jak podmienić właśnie... DE-ICE chciał bym wyjąć tylko potem nie wiem jak wsadzić ten przewód z czujnikiem, czy on musi być wsadzony w żeberka ? Czy tak aby zamocowany luzem tak jak by ?

pablo19 napisał/a:
W razie czego, masz w Poznaniu fachowca z krwi i kości.


Się zobaczy troszke daleko bym miał aktualnie także zobaczymy. Także dzięki za info. może będę przypadkiem to wpadnę ;)

Jankes - |1 Cze 2016|, 2016 17:03

wyjmujesz czujnik po prostu i tak samo wkładasz, on nie wchodzi w wymiennik w sensie w to co zamarza
Reader - |1 Cze 2016|, 2016 22:49

Demonn, sprawdź czy filtry lub parownik nie jest zapyziały i jaką temperaturę ma rurka z niego wychodząca.
Demonn - |2 Cze 2016|, 2016 14:27

WIec tak teraz działa jak należy głównie chodziło mi o to że sama klima się włacza i wyłacza.

Powodem u mnie był ten czujnik który zapobiega oblodzeniu ( parownika grzejnika ? ) wiec go wysunełem i załacza sie i chłodzi cały czas aż do pewnej temperatury im bardziej wysunięty tym bardziej chłodzi cały układ.

Lecz czy to dobre jest to że ma klima chodzić na pełnych obrotach ?

Jankes - |2 Cze 2016|, 2016 14:31

Demonn napisał/a:
Lecz czy to dobre jest to że ma klima chodzić na pełnych obrotach ?


co przez to rozumiesz??

Demonn - |2 Cze 2016|, 2016 14:42

Jankes napisał/a:
Demonn napisał/a:
Lecz czy to dobre jest to że ma klima chodzić na pełnych obrotach ?


co przez to rozumiesz??


Czy ma ona cały czas kręcić i sie nie rozłączać ? Pytam bo jak sie wyjmie ten czujnik od DE-ICE to klima cały czas chodzi i się nie rozłacza ;] I wtedy cały czas wieje zimne powietrze.

Jankes - |2 Cze 2016|, 2016 14:46

rozumiem, ze nie rozłącza spreżarki i spreżarka jest zapieta i sie kreci non stop??

To jak kręci sie wnetrze spreżarki cały czas to wkońcu ciśnienie wyjdzie w najsłabszym punkcie układu

de ice daje sygnał temperatury zmrożenia wymiennika i odcina prace sprezarki
preso mierzy ciśnienie w układzie i załacza spreżarke oraz wentylatory
wentylator nawiewu nie ma nic wspolnego z praca sprezarki

Demonn - |2 Cze 2016|, 2016 16:41

Tzn. teraz ona się roztacza, z tym ze czujnik ten od DE-ICE jest bardziej wysunięty niż wciśnięty i działa teraz jak potrzeba.
Jankes - |2 Cze 2016|, 2016 17:05

wymień czujnik
Demonn - |2 Cze 2016|, 2016 17:10

Albo przerobić na potencjometr. Przetestuje na dłuższym dystansie i będę wiedział co i jak także dzięki za pomoc ;)
Jacek12 - |3 Cze 2016|, 2016 22:26

Nie możesz przerobić go na potencjometr bo ten czujnik ma działać w określonych warunkach,jak zamarza skraplacz to wyłącza sprężarkę a jak nie zamarza to jest zezwolenie na pracę.Spróbuj tak potencjometrem.
gufer-posepny - |3 Cze 2016|, 2016 22:54

coś w końcu zepsujecie :)
bingo - |5 Cze 2016|, 2016 13:34

Demonn napisał/a:
sprężarka się włącza i wyłacza
- zależy od parametrów pracy aktualnych i temp. zewnętrznej
Demonn napisał/a:
Demonn napisał/a:
wychodziło przy włączonej klimie około 12 stopni
- za wysoko, ale by w pełni to ocenić potrzebna temp. zewnętrzna i typ obiegu
Demonn napisał/a:
A zaś pod koniec zaczeło lecieć tylko i wyłącznie jakby letnie powietrze gdzie Klawisz A/C był włączony i sprężarka sie nie włączała
- to nie jest prawidłowe
Demonn napisał/a:
Panel podmieniony ale i tak nie trybi moduł podmieniony i tak nie trybi. Reset też robiony i wyskakiwał błąd 52 i 57. A HBC jest sprawne bo przy uszkodzonym HBC wiatraki zaszynają wiać na MAX obroty
- nic z tych elementów nie daje takiej awarii, jak opisałeś. brak czynnika na dzień dobry, brudny skraplacz, za dużo czynnika, barwini UV, powietrze, olej przepełniony, de ice.

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:37 ]
Demonn napisał/a:
Czynnik jest wymieniony
Demonn napisał/a:
sprężarka się włącza i wyłacza
- zależy od parametrów pracy aktualnych i temp. zewnętrznej
Demonn napisał/a:
Demonn napisał/a:
wychodziło przy włączonej klimie około 12 stopni
- za wysoko, ale by w pełni to ocenić potrzebna temp. zewnętrzna i typ obiegu
Demonn napisał/a:
A zaś pod koniec zaczeło lecieć tylko i wyłącznie jakby letnie powietrze gdzie Klawisz A/C był włączony i sprężarka sie nie włączała
- to nie jest prawidłowe
Demonn napisał/a:
Panel podmieniony ale i tak nie trybi moduł podmieniony i tak nie trybi. Reset też robiony i wyskakiwał błąd 52 i 57. A HBC jest sprawne bo przy uszkodzonym HBC wiatraki zaszynają wiać na MAX obroty
- nic z tych elementów nie daje takiej awarii, jak opisałeś. brak czynnika na dzień dobry, brudny skraplacz, za dużo czynnika, barwini UV, powietrze, olej przepełniony, de ice.
Demonn napisał/a:
Czynnik jest wymieniony
- no i to może być źródło problemu .... zacznij od sprawdzenia, co wyłącza. Procedura jest opisana na forum. Jeśli de-ice, to wymień, jeśli pres wysokiego, to go nie wymieniaj, tylko szukaj poblemu w czynniku.

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:39 ]
Jankes napisał/a:
podmień preso i de ica
- tylko de-ice, pres żadko tak nawala.
Jankes napisał/a:
i zapala sie dioda
- przy rozruchu nie zawsze się zapala, zależy od wersji.

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:41 ]
Demonn napisał/a:
Nie mam jak podmienić właśnie... DE-ICE
- na próbe możesz zmostkować. opis na forum.

a tak na początek: wąż gruby do sprężarki jaką ma temperaturę i czy się poci w czasie pracy?

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:42 ]
Demonn napisał/a:
Lecz czy to dobre jest to że ma klima chodzić na pełnych obrotach ?
- nie, bo możesz rozwalić sprężarkę. Trzeba sprawdzić, czy uszkodzony de-ice, czy też zamarza ci parownik.

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:43 ]
Demonn napisał/a:
Albo przerobić na potencjometr
- w żadnym wypadku.

[ Dodano: |5 Cze 2016|, 2016 13:44 ]
gufer-posepny napisał/a:
coś w końcu zepsujecie
- jedynie sprężarkę, reszta przeżyje.
gufer-posepny - |5 Cze 2016|, 2016 14:15

no chodziło mi właśnie o sprężarkę :)
bingo - |5 Cze 2016|, 2016 16:57

gufer-posepny napisał/a:
no chodziło mi właśnie o sprężarkę
- buźkę mi ucieło;-))

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group