Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Elektryka - Naprawa wyświetlacza Ford 7000

Reader - |3 Sty 2013|, 2013 14:37

Dzięki WieSiu.

Nie było chętnych na moją ofertę, to podjąłem próbę naprawy tego co mam.
Przy okazji obiecane zdjęcia, bo tych wcześniejszych nie mogę odnaleźć, pewnie się zdematerializowały ze starości. ;)

Wyświetlacz w Ford 7000 posiada Driver umieszczony bezpośrednio na LCD, w związku z czym łączy się ze światem zewnętrznym taśmą z 6 ścieżkami.
Czyli zapewne zasilanie i linie do komunikacji z prockiem w radiu.
Wokół układu scalonego są metalizowane ścieżki na szkle.




Tutaj widać też uszkodzoną ścieżkę na taśmie.
Sytuacja w zasadzie beznadziejna i miałem się za to nie zabierać, ale udało mi się odkleić folię ochronną od strony ścieżek i tym samym poszerzyć obszar uszkodzonej ścieżki o kawałek dobrej i tych sąsiednich przy okazji.
Jednocześnie obciąłem o tyle samo z końca taśmy aby po szerszym nasunięciu nie robiło mostków.
W zasadzie to co tu opisuję nie powinno mieć miejsca bo naprawa klamrą dotyczyła nie uszkodzonej, a nawet trzymającej się szkła, taśmy.

Zawijamy taśmę na krawędzi i nasuwamy klamrę.


Teraz należy wziąć multimetr ustawiony na pomiar ciągłości obwodu i sprawdzić przejścia między stykami drugiego końca taśmy a bezpośrednio ścieżkami na szkle.
Pamiętając, że wskazania miernika to spadek napięcia , powinniśmy otrzymać wyniki pomiarów rzędu 200 - 600 mV.
Jak wszystko gra - idziemy dalej.

Ponieważ taśma biegnie teraz inaczej to trzeba lekko zmodyfikować osłonkę wykonując stylowe wycięcie.




A tak to prezentuje się na panelu:



W przypadku tego mojego wyświetlacza nie miałem szczęścia bo efekt końcowy wygląda tak:


Brak segmentu "c" i dolnego skośnego w górnym rzędzie segmentów świadczy wg. mnie o uszkodzeniu którejś ze ścieżek między driverem LCD a samym wyświetlaczem.

Powodzenia w reanimacjach. :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group