Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

LPG - GAZ - czyszczenie/płukanie butli LPG

Adam73 - |26 Lip 2012|, 2012 15:54
Temat postu: czyszczenie/płukanie butli LPG
Czy ktoś to robił i czym ???
Struna - |26 Lip 2012|, 2012 16:18

a co tam masz że chcesz wogóle płukać ?
playandwin24 - |26 Lip 2012|, 2012 16:24

Adam pewnie kupił używkę i chce dla własnego spokoju przepłukać po wszelakich syfach...
Boni - |26 Lip 2012|, 2012 18:52

Struna napisał/a:
a co tam masz że chcesz wogóle płukać ?


Pewnie dostał rdzę z mazutem gratis ;)
Stare baniaki przepłukuję litrem czy dwoma benzyny, wylewam/wysypuję co się da, potem rzucam na słońce na dzień dwa żeby trochę przewentylowało się, i tyle.

ford2fast - |26 Lip 2012|, 2012 19:23

Cytat:
Stare baniaki przepłukuję litrem czy dwoma benzyny, wylewam/wysypuję co się da, potem rzucam na słońce na dzień dwa żeby trochę przewentylowało się, i tyle.

Ja użyłbym denaturatu :)
Zawsze może być jeszcze jakiś odzysk :):

rabbit1 - |26 Lip 2012|, 2012 19:36

szwagier oddawał auto na złom i wyciągnąłem z niego butle to że i odkręciłem całe ustrojstwo żeby do mojej przełożyć cały wielozawór bo u mnie nie pokazywało ile gazu w butli ale do czego zmierzam,butla miała 8 lat i po ściągnięciu w środku nic nie było oprócz płynnego gazu.więc nie ma sensu ściągać i czyścić bo tam nie ma żadnego syfu
pablo19 - |26 Lip 2012|, 2012 19:37

rabbit1 napisał/a:
... w środku nic nie było oprócz płynnego gazu....
W otwartej butli widziałeś "płynny gaz" ?
rabbit1 - |26 Lip 2012|, 2012 19:44

pablo19 napisał/a:
W otwartej butli widziałeś "płynny gaz" ?


tak.......nie umie tego inaczej napisać ale tłumacze to tym że w oparach wolniej paróje a czekałem chyba z 5min.dopiero jak przechyliłem w strone otworu to wszystko wyparowało było tam na oko z 1.5l gazu ale możesz wieżyć lub nie w to co pisze.Jak chcesz to odkręć u siebie i sam zobaczysz.

Adam73 - |26 Lip 2012|, 2012 20:03

playandwin24 napisał/a:
Adam pewnie kupił używkę i chce dla własnego spokoju przepłukać po wszelakich syfach...

playandwin24, trafiłeś dokładnie w sedno. Butla ma dopiero 5lat ,ale po doświadczeniach obecnej butli ,gdzie potrafi przy ok. 5-8litrach LPG w butli odcina gaz jakby przytykało rurki,wole dmuchać na zimne.

Struna - |26 Lip 2012|, 2012 22:20

nic dziwnego w tym że widział płynny gaz w butli. To co na wyższą temp. wrzenia odparowało mocno wychładzając butlę tym samym powodując że butan o niższej temp. wrzenia został sobie w formie płynnej na dnie. Nie raz już takie czary widziałem.

A co do płukania to może być i woda, ale sklanialbym się ku denatowi lub benzynie. Tylko potem dobrze wysusz i wywietrz.

Tritan - |26 Lip 2012|, 2012 22:26

rabbit1 napisał/a:
tak.......
hmmm jakby Ci to powiedzieć ... to popostu nie możliwe gaz LPG (propan-butan) w postaci ciekłej występuje tylko pod ciśnieniem - w uproszczeniu. Nawet jak była tam ciecz nie mogłeś jej zobaczyć bo by wstała chmura gazu. Prężność gazu to ok 250 razy a względna przy 40stC max 1550kPa. Oprócz tego jakby się to wylało Ci na rękę to wystąpią poważne oparzenia Jestem kierowcą cysterny z LPG. Jakbyście mieli pytania co do LPG od strony technicznej, to piszcie
PS. a mam takie pytanie jak montują takie otwarte wcześniej zbiorniki w autach to teoretycznie powinny być przepłukane azotem?? Struna w sumie jak wymiesza się z wodą to może wolniej odparować.

ford2fast - |26 Lip 2012|, 2012 22:42

Tritan napisał/a:
to popostu nie możliwe

Tak Ci się tylko wydaje :)
Propan-butan można nawet przenosić w wiaderku :)
A na własne oczy widziałem sporą kałużę LPG przy temperaturze otoczenia powyżej 30 stopni Celsjusza :)

pepi - |27 Lip 2012|, 2012 08:51




a tu się lała woda :P

nie woda tylko lpg w postaci ciekłej :-d

Boni - |27 Lip 2012|, 2012 18:01

Tritan napisał/a:
rabbit1 napisał/a:
tak.......
hmmm jakby Ci to powiedzieć ... to popostu nie możliwe


Najzupełniej możliwe, tak jak Struna napisał, propan schłodził do -40, a przy -40 to butan wygląda i zachowuje się jak woda, dopiero jak ogrzeje się do około zera, zaczyna znowu dymić. Jak ostatnio zimą wylałem resztkę butanu z baniaka na grunt, to była normalna kałuża, i wcale długo stała.

Co do tego że butle są czyste po paru latach - no nie zawsze, nie zawsze. Ze dwa razy na cztery coś tam wypłukałem, więc 50% szans ;)

Tritan - |27 Lip 2012|, 2012 18:12

Widać że ma to coś wspólnego z gazem bo widać że wrze. może to butan był on ma inne właściwości. Optymalna mieszanina lpg do auta to 80 propanu 20 butanu. Tylko ze w Polsce nie ma norm określających jakościowe parametry gazu. Tylko progi właściwości fizyko-chemicznych. Dla tego ta sama stacja nieważne jaka ma gaz co dostawę o innych parametrach :) . I czasami mamy moc a czasami dłuższy dystans pokonujemy na jednym zbiorniku.

[ Dodano: |27 Lip 2012|, 2012 18:14 ]
Boni napisał/a:
, propan schłodził do -40, a przy -40 to butan
to propan czy butan bo mnie coś czytanie ze zrozumieniem dzisiaj siada

A i jeszcze punkt wrzenia by się przydało poruszyć

[ Dodano: |27 Lip 2012|, 2012 18:18 ]
Boni napisał/a:
ogrzeje się do około zera, zaczyna znowu dymić.
jest lato więc zakładam że gaz ma sporo powyżej zera, a jak tak to nie wylał wody/gazu tylko gaz który wrzał i odparował, ale jestem po 48h na nogach mogę coś źle kojarzyć.
Struna - |27 Lip 2012|, 2012 18:22

Tritan napisał/a:
Optymalna mieszanina lpg do auta to 80 propanu 20 butanu
dlaczego optymalna i kiedy optymalna ?
gufer-posepny - |27 Lip 2012|, 2012 21:46

fajnie się LPG w wiaderkach nosi , tylko rękawice potrzebne bo może ręce przymrozić niemiło .
ford2fast - |27 Lip 2012|, 2012 21:58

gufer-posepny napisał/a:
fajnie się LPG w wiaderkach nosi , tylko rękawice potrzebne bo może ręce przymrozić niemiło .

Można na kiju wtedy rękawice niepotrzebne :)

rabbit1 - |27 Lip 2012|, 2012 22:39

Tritan napisał/a:
jest lato więc zakładam że gaz ma sporo powyżej zera, a jak tak to nie wylał wody/gazu tylko gaz który wrzał i odparował, ale jestem po 48h na nogach mogę coś źle kojarzyć.


nie wiem co tam pływało na pewno nie woda i jak nie ruszałem butli to sobie stało a jak poruszyłem to delikatnie wrzało dopiero jak przechyliłem wszystko w stronę wylotu to pozostało tylko po tym mgiełka,choć nie wykluczam że mogłem też wrzucić zapałkę i by szybciej odparowało :P

ford2fast - |27 Lip 2012|, 2012 22:46

rabbit1 napisał/a:
choć nie wykluczam że mogłem też wrzucić zapałkę i by szybciej odparowało :P

Razem z Tobą :):

pandy - |28 Lip 2012|, 2012 17:36

Ja bym wyplukal cortaninem, potem woda i na koniec wlal izopropanol zeby zwiazac wode.
1Bodzio - |28 Lip 2012|, 2012 21:33

Chłopaki, nie róbcie Adamowi wody z mózgu. Adam, wykręć wielozawór ( przy pustej butli oczywiście) , poleci resztka gazu. Potem wykręć butlę z auta i porządnie wypłucz ją wodą. Jak bedziesz miał dostęp do sprężonego powietrza. to możesz ją trochę wysuszyć w środku, jeśli nie, to no problem, gaz płynny miesza się z wodą, więc bez problemu zostanie ona usunięta ze zbiornika i przepuszczona przez cylindry. Porządnie wyczyść też elektrozawór przy butli, oraz wymień filtr fazy ciekłej. Zasyfienie butli może nas spotkać przy tankowaniu auta zaraz po odjeździe cysterny dostarczającej gaz na stację, niezależnie czy to stacja krzak, czy też Orlen lub Shell.
pepi - |29 Lip 2012|, 2012 15:05

i wywal sitko na rurce co gaz leci
Boni - |29 Lip 2012|, 2012 17:53

Tritan napisał/a:

Boni napisał/a:
, propan schłodził do -40, a przy -40 to butan
to propan czy butan bo mnie coś czytanie ze zrozumieniem dzisiaj siada


A jak destylujesz zacier, to w parze chcesz mieć raczej wodę czy raczej etanol? No rozumiem, że trzeba tłumaczyć Niemcowi czy Anglikowi, ale żeby Polak nie rozumiał, na czym polegają i objawiają się różnice temperatur wrzenia/parowania składników mieszaniny, będące podstawą destylacji, no tu akurat dyskutowanego LPG, to wstyd i ludziom nieładnie... :P ;) A bardziej serio - mieszanina LPG nie jest azeotropowa po ciśnieniem atmosferycznym i tyle, wyparowuje najpierw propan, a później butan - chyba że szybko dostarczysz więcej ciepła niż odbierają go OBA gazy, ale do tego może nie wystarczyć ciepło otoczenia, nawet latem.

pepi - |29 Lip 2012|, 2012 21:38

podobno mała iskra wystarczy :-d
Adam73 - |30 Lip 2012|, 2012 20:06

pepicosi napisał/a:
wywal sitko na rurce co gaz leci

Zastanawia mnie to. Faktycznie, sitko wciśnięte na rurke tak że zasysa tylko 1/3 sitka. Tylko czy jak wywale sitko to nie zasyfi mi elektrozaworów po drodze do parownika ??? Myśle raczej nad takim zamocowaniem sitka na rurce żeby gaz był zasysany całą powierzchnią sitka.

pepi - |31 Lip 2012|, 2012 15:53

wywal :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group