Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

LPG - GAZ - Ważność butli

Kamil_Scorpio_ - |9 Sty 2012|, 2012 23:30
Temat postu: Ważność butli
Witam, mam takie pytanie odnośnie ważności butli LPG, mam taką w scorpio "STAKO ZBIORNIK TOROIDALNY 630-204 47L" data produkcji 2002, piszę tak "Pełna dokumentacja techniczna bedzie przechowywana u wytwórcy przez 10 lat od daty wyprodukowania zbiornika" wczoraj skończył mi się przegląd i teraz pytanie, czy przejdzie to u diagnosty? czy czeka mnie wymiana butli? Mam jeszcze coś takiego napisane w papierach "Rok i miesiąc bad. odb: 2002.06" Teraz na co mam patrzyć? Przecież nie wyprodukowali jej 1 stycznia 2002 roku, temat dla coś wiedzących :)

Pozdrawiam
Kamil

kat - |9 Sty 2012|, 2012 23:50

przejdzie,jest styczen,a nie czerwiec
orelek - |10 Sty 2012|, 2012 08:01

teoretycznie powinien podbic tylko do czerwca czyli tak jak ważnośc butli
kat - |10 Sty 2012|, 2012 08:21

nie prawda
na caly rok,przeglad robi w styczniu,wiec butla w czasie przegladu jest wazna

ataschee - |10 Sty 2012|, 2012 12:10

przegląd będzie podbity do czasu ważności butli.Nikt nie podbije badan technicznych na kolejny rok skoro homologacja butli kończy sie w czerwcu.W dokumentach powinna byc konkretna data.Potem albo gazownik wstawi nową butle ważną na 10 lat u nas to koszt około 700 zł lub powinien ja wyjąć do przeprowadzenia nowych badań butli i wystawienia homologacji u nas to koszt około 500zł wychodzi na to że lepiej wstawić nowa butlę.Słyszałem juz magików co twierdzili,że ta operacja to koszt około 250 zł.ALE GDZIE TO NIE WIEM.
kat - |10 Sty 2012|, 2012 12:19

nie masz racji
jezeli masz przeglad i jest aktualna data waznosci butli w danym dniu ,to masz podbite na caly rok

a jak lubisz wydawac kase to twoja sprawa

poza tym koszt nowej butli to niecale 300 zl,zalozenie to kwestia albo zdolnosci manualnych( czytaj-darmo)albo kwoty rzedu 50-100 zl
skad masz takie ceny nie wiem

ford2fast - |10 Sty 2012|, 2012 12:23

ataschee napisał/a:
przegląd będzie podbity do czasu ważności butli.Nikt nie podbije badan technicznych na kolejny rok skoro homologacja butli kończy sie w czerwcu.

Diagnosta ocenia sprawność samochodu jak i instalacji gazowej na dzień badania technicznego :)
A to że niektórzy z nich mają muchy w nosie i inaczej interpretują ten fakt nie upoważnia ich do strojenia fochów
Jeżeli odmówi podbicia przeglądu tylko i wyłącznie z tego powodu należy zażądać DOKŁADNEGO PISEMNEGO UZASADNIENIA tej decyzji
Z takim papierkiem można go ścigać dyscyplinarnie :)

kat - |10 Sty 2012|, 2012 12:31

ford2fast napisał/a:

Diagnosta ocenia sprawność samochodu jak i instalacji gazowej na dzień badania technicznego :)

w 100% sie zgadzam
specjalnie ten temat w zeszlym roku wałkowałem przy okazji przegladu mojego dohca,gdzie butla miala jeszcze kilka dni legalizacji

--Marcin-- - |10 Sty 2012|, 2012 12:43

niestety w samochodach wiekowych zawsze coś znajdzie diagnosta do czego można się przyczepić, więc jeśli nie będzie miał dobrej woli to i tak nie podbije przeglądu
szkoda, że o kilka dni przegapiłem w tamtym roku ten termin i teraz muszę kupić nową butlę :neutral:

kondzio508 - |10 Sty 2012|, 2012 13:07

--Marcin-- napisał/a:
teraz muszę kupić nową butlę



łaczę sie w bólu ;) BO musze w renówce wymienic , tylko ze tam taka imprezka dużo droższa ;) nie dosc ze zbiornik zewnętrzny pod samochodem , to jeszcze mam zawór do wymiany bo nie odbija :( ale cóż , przeliczając kilometry które sie robi to i tak zwróci sie po miesiacu max 1,5 , za róznice w cenie PB a LPG. także nie ma nadczym płakać ;)

ford2fast - |10 Sty 2012|, 2012 13:13

--Marcin-- napisał/a:
niestety w samochodach wiekowych zawsze coś znajdzie diagnosta do czego można się przyczepić, więc jeśli nie będzie miał dobrej woli to i tak nie podbije przeglądu

Dziwne :)
W moich nieraz szukali na siłę a i tak musieli potwierdzić pełną sprawność techniczną pojazdu :roll:
Cytat:
szkoda, że o kilka dni przegapiłem w tamtym roku ten termin i teraz muszę kupić nową butlę :neutral:

Może być używana , tylko musi mieć ważną legalizację i kwit :)

pepi - |10 Sty 2012|, 2012 14:52

to wy butle zmieniacie nie tabliczki ;)
kondzio508 - |10 Sty 2012|, 2012 15:11

Dla mnie może byc i sam kwit ... I tak nikt butli mi nigdy nie sprawdza .
bingo - |10 Sty 2012|, 2012 16:50

Badanie przeprowadzone jast na dzień badania, i nie ma czegoś takiego jak ważność pafdania. Pojazd ma być sprawdzony technicznie wraz w roku, a w dowodzie wbijana jest pieczątka z kolejną datą badania. a na ten temat ustawa precyzuje dokładnie, że w przypadku naszych aut, kolejne badanie ma być zarok. Wszekie urządzenia podlegające pod UDT mają być sprawne i mają mieć ważność na dzien badania i jest to też jasno opisane. Więc nie ma znaczenia kiedy ci się kończy ważność butli - ważne jest, by było ważne w dniu badania. i dostajesz termin kolejnego badania za rok - nie ma krótszego terminu dla naszych aut, i to bez wyjatków. Badania nie są ważne przez rok, tylko mają być robione co rok (z wyjątkami, które nas nie dotyczą - właścicieli scorpio).
Inna sprawa, że w przypadku zatrzymania po upływie ważności butli przez Policję mają prawo zabrać dowód rejestracyjny, ale to już inna historia.

kondzio508 - |10 Sty 2012|, 2012 16:54

bingo napisał/a:
że w przypadku zatrzymania po upływie ważności butli przez Policję mają prawo zabrać dowód rejestracyjny,


A pierwszy raz słysze :shock: co to papier od butli trzeba wozic ze sobą ze sprawdzą ? badania wazne ich tylko obchodzi i nic wiecej , ew. jezeli dostrzegli korek od LPG w zderzaku to sprawdzą czy gaz wbity w dowód i tyle .

Kamil_Scorpio_ - |10 Sty 2012|, 2012 16:56

A więc, butla przeszła, bo mam do czerwca, a do czego się przyczepił to światła przód: pozycyjne, mijania, drogowe bo mam niebieskie, ustawił mi światła, lewy drążek kierowniczy ma luz i prawy wahacz, wszystko prócz tego mu odpowiadało, chociaż prosiłem go żeby sprawdził dokładnie.
bingo - |10 Sty 2012|, 2012 16:57

butla jest urządzeniem podlegającym pod UDT, jeżeli brak papierka, że sprawne, to Policja ma prawo uznać, że niespttrawne, a co za tym idzie , niesprawne jest auto, wiec zabiera dowód i kieruje na badania. Na butli też masz datę , więc jak jest czytelna, to nie musisz mieć papierka.
kondzio508 - |10 Sty 2012|, 2012 17:03

tak już widze jak policjant kładzie mi sie pod auto i zaglada waznosc butli , nigdy mnie nie pytali o papierki na butlę , przy sobie w czasie kontroli trzeba mieć tylko :dowód rej, Wazne OC , Ważne badanie tech . Prawo jazdy odpowiedniej kategorii do pojazdu którym sie poruszamy i nic wiecej z dokumentów . zadnych swistków na gaz , i żadnych kart pojazdu , poprostu diagnosta co rok sprawdza podczas badania tech. waznosc butli a nie policja .
Kamil_Scorpio_ - |10 Sty 2012|, 2012 17:12

kamil_scorpio napisał/a:
A więc, butla przeszła, bo mam do czerwca, a do czego się przyczepił to światła przód: pozycyjne, mijania, drogowe bo mam niebieskie, ustawił mi światła, lewy drążek kierowniczy ma luz i prawy wahacz, wszystko prócz tego mu odpowiadało, chociaż prosiłem go żeby sprawdził dokładnie.


Moja butla będzie mnie kosztować 350zł + przesyłka + montaż (ale zamontuję pewnie sam) więc z 400zł

pablo19 - |5 Kwi 2013|, 2013 12:51

bingo napisał/a:
Badanie przeprowadzone jast na dzień badania, i nie ma czegoś takiego jak ważność pafdania. Pojazd ma być sprawdzony technicznie wraz w roku, a w dowodzie wbijana jest pieczątka z kolejną datą badania. a na ten temat ustawa precyzuje dokładnie, że w przypadku naszych aut, kolejne badanie ma być zarok. Wszekie urządzenia podlegające pod UDT mają być sprawne i mają mieć ważność na dzien badania i jest to też jasno opisane. Więc nie ma znaczenia kiedy ci się kończy ważność butli - ważne jest, by było ważne w dniu badania. i dostajesz termin kolejnego badania za rok - nie ma krótszego terminu dla naszych aut, i to bez wyjatków. Badania nie są ważne przez rok, tylko mają być robione co rok (z wyjątkami, które nas nie dotyczą - właścicieli scorpio).
Inna sprawa, że w przypadku zatrzymania po upływie ważności butli przez Policję mają prawo zabrać dowód rejestracyjny, ale to już inna historia.

Tak dla potomnych napiszę, że Inspektor z Transportowego Dozoru Technicznego i Pani z WK potwierdzili, że należy wpisać taką butlę z adnotacją, że jest ważna do tego i tego.
TUTAJ jest podstawa prawna. Żeby daleko nie szukać to wszystko jest napisane w par.6 ust.7.
Druga możliwość to po prostu wystawienie ważności badania technicznego pojazdu do dnia do którego jest ważne badanie techniczne butli.
Piszę o tym, bo właśnie z tym walczę :514: :511: :505: :504: :503: :502: :wpale: :595: :592: :569: :568:

Waski - |5 Kwi 2013|, 2013 14:00

a nie zmienili coś w tym że butle tylko raz mozna do auta wsadzić a potem już na złom ? że nie można nimi żonglować między autami ;>
pablo19 - |5 Kwi 2013|, 2013 14:05

A tego nie wiem, ja mam problem, że butla jest do lutego 2014, a diagnosta mi nie chce jej wpisać na zaświadczenie o przeglądzie, bo przegląd był pod koniec marca. Panowie inspektorzy czekają na info czy Pan diagnosta zastosuje się do ustawy, czy mają go odwiedzić.
Waski - |5 Kwi 2013|, 2013 14:12

powinien się ustosunkować pozytywnie skoro mu podsuwasz ustawę pod oczy
VIK - |5 Kwi 2013|, 2013 14:15

Waski napisał/a:
a nie zmienili coś w tym że butle tylko raz mozna do auta wsadzić a potem już na złom ? że nie można nimi żonglować między autami ;>

W zeszłym tygodniu byłem na badaniu z butlą używaną, ważną do 2016, przelożoną 2godziny wcześniej na auto.

Waski - |5 Kwi 2013|, 2013 14:22

VIK napisał/a:
W zeszłym tygodniu byłem na badaniu z butlą używaną, ważną do 2016, przelożoną 2godziny wcześniej na auto.

cieszy mnie to niezmiernie :)

mój kolega coś takiego wypatrzył/wysłuchał w telewizorni to widocznie się przymierzają do tego dopiero

VIK - |5 Kwi 2013|, 2013 14:32

TV ogólnie straszy i poruszają czasem kwestie, którym daleko do rzeczywistości.
Waski - |5 Kwi 2013|, 2013 14:41

to akurat prawda :)
dlatego nie oglądam telewizji (no z małymi wyjątkami) a słuchanie radia skracam do minimum zwanego radiem kierowców w Jedynce :)

bingo - |5 Kwi 2013|, 2013 14:55

pablo19 napisał/a:
Druga możliwość to po prostu wystawienie ważności badania technicznego pojazdu do dnia do którego jest ważne badanie techniczne butli.
- ale to tylko w przypadku wystawiania dokumentów dopuszczenia lub legalizacji, a w przypadku aut osobowych mamy tylko badanie techniczne bez terminu dopuszczenia lub ważności, a jedynie z datą kolejnego badania. a to nie jest to samo. Jeśli ktoś wystawia dukumenty dopuszczenia lub legalizacji gwarantuje, że przez okres ważności legalizacji lub dopuszczenia urządzenie będzie w pełni sprawne i może być uzytkowane bez ryzyka awarii wewnętrznej. Jeśli się coś jednak stanie, osoba wykonująca legalizacje jest za to odpowiedzialna. W przypadku badania technicznego jedynie stwierdzamy, że na moment badania nie stwiedzono usterek, ale co się wydaży za jakiś czas, to nie bierzemy odpowidzialności.

Z tego co wiem i słyszałem, wiele zakładów oferujących wymianę butli nie chce podbijać przeglądów. Ale pamiętajmy, że jest to karalne. Podlega zarówno pod nie stosowanie soię do obowiązujących przepisó, jak i też pod próby wymuszenia korzyści majątkowych. I jest to coraz chętniej ścigane.

pepi - |5 Kwi 2013|, 2013 18:39

u mnie nie sprawdzają butli tylko papier chcą a ja mam jeden na tyle aut ;)
pablo19 - |5 Kwi 2013|, 2013 22:54

Niestety to nie ja mam kontakt z tym diagnostą, bo jest on oddalony o ok 400 km. Jutro się dowiem czy człowiek zrozumie jak się do niego normalnie mówi, czy dopiero zrozumie jak przyjedzie do niego ktoś z TDT. Nie odpuszczę tego tematu, bo za dużo czasu już temu poświęciłem, żeby się dowiedzieć za kogoś jakie ma obowiązki.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group