Ford Scorpio Team
Forum miłośników samochodu marki Ford Scorpio

Elektro-Gadżet-Lab - Tragedia mi sie zrobiła !!

Domyn0 - |16 Lis 2010|, 2010 20:17
Temat postu: Tragedia mi sie zrobiła !!
To tak po szybkości padła mi płyta głowna i nic by w tym nie było dziwnego, ale pociągnęło to za sobą lawinę problemów. Mianowicie miałem na niej zrobiony RAID 0 z dwóch dysków, teraz nie moge ich nigdzie odczytać, a co najgorsze mialem tam materiały i część pracy mgr :/ Dla chcących pomóc moje pytanie jest takie: jak odczytać macierz RAID na innym sprzecie? Lub jak przywrócić plyte do, życia? Nie jestem pewien co w niej padło, czy bios czy chipset :/ Płyta to MSI K8N SLI Platinum socket 939. Objawy takie, ze nie ładuje sie nawet do biosu. Odpala wiatraki itp, lampki banglają i nic. Ze swietlnego postu błedów też nie bardzi idzie odczytać bo jest on z błedem - niby to pokazuje problem z kontrolerem klawiatury, ale post jest wyswietlony niepoprawnie, tzn z układu 4 diod (swiecą na czerwono, albo zielono) 3 w tej kombinacji swiecą na czewrono tak jak powinny a 4 powinna być w tym układzie koloru zielonego, a u mnie nie swieci wcale. Tak na marginesie jakby sie okazało, zę to jednak bios padł ma ktoś programator co by go ożywić ?
Adam_2000 - |16 Lis 2010|, 2010 20:23

Domyn0 napisał/a:
jakby sie okazało, zę to jednak bios padł ma ktoś programator co by go ożywić ?

Bios to no-problem.
Nawet wymiana BGA, tylko musisz mieć świadomość, że to są koszty rzędu 300-350,-.

Domyn0 - |16 Lis 2010|, 2010 20:26

u mnie jest SST na szczescie wyciągany, no i nawet jakby trzeba było go wlutowac to nie problem bo kolega sie tym zajmuje. Pytanie tylko skad wziac nowy chipset jakby sie okazało ze to on padł :/
Adam_2000 - |16 Lis 2010|, 2010 20:34

Wiesz co.. w zasadzie to chyba bez sensu jest ratować złom (myślę o płycie).
Kupisz nową, podłączysz twarde, ustawisz RAID, i teoretycznie wszystko powinno śmigać.
Ale to tylko teoria, bo ja stacjonarzami to już ładnych parę lat się nie zajmuję.

Domyn0 - |16 Lis 2010|, 2010 20:54

Adam_2000 napisał/a:
Ale to tylko teoria
No właśnie... próbuje no kolegi kompie juz cały dzien podlaczyc dyski. I Douuupa. Czytam fora posty itp, ale za wiele to nie pomaga, piszą spece że dyski muszą być na nowym sprzecie podlaczone w odpowiedniej kolejności zeby się zgrały, długość paska w kb ma sie też zgadzać... ehhh po co ja to stawiałem w ogóle nie wiem, szybkości się zachciało a teraz masz babo placek :/
ford2fast - |16 Lis 2010|, 2010 22:37

Po co kombinować :roll:
Możesz przecież kupić taką samą płytę , np:
http://allegro.pl/msi-k8n...1251445224.html
Podpiąć dyski w tej samej kolejności i po problemie :)
Domyn0 napisał/a:
ehhh po co ja to stawiałem w ogóle nie wiem, szybkości się zachciało a teraz masz babo placek :/

Jeżeli podkręcałeś to znaczy , że szukałeś kłopotów :)

irek - |17 Lis 2010|, 2010 08:08

Domyn0 napisał/a:
To tak po szybkości padła mi płyta głowna


a tak czasami nie napuchły CI kondensatory ? zerknij bo w tych wszystkich płytach to główne problemy
wymiana w sumie prosta i tania

Rafał A.(antek) - |17 Lis 2010|, 2010 09:37

jak nie kondensatorki, to poprostu kup druga taka sama płyte. Najtansze, najszybsze i najpewniejsze rozwiazanie.
pandy - |17 Lis 2010|, 2010 11:30

Ewentualnie popatrz RAID reconstructor http://www.runtime.org/raid.htm - ale najsensowniej wyglada druga plyta no i kup sobie jakis dysk na USB na kopie zapasowe (dodatkowo jakis flash stick i cos jeszcze)
Domyn0 - |18 Lis 2010|, 2010 03:19

ford2fast napisał/a:
Po co kombinować
Możesz przecież kupić taką samą płytę , np:
http://allegro.pl/msi-k8n...1251445224.html

No niestety to nie taka sama :/
ford2fast napisał/a:
Podpiąć dyski w tej samej kolejności i po problemie

Też tak myślałem :P
ford2fast napisał/a:
Jeżeli podkręcałeś to znaczy , że szukałeś kłopotów

Owszem podkręcałem ale nie dyski tylko CPU, ale to nie mialo nic współnego jedno z drugim, bo dyski są w 100% sprawne. Płyta padła chyba od tak widzi mi się :/
Speedo napisał/a:
pewnie chodziło mu o szybkość dysków w raidzie a nie podkrecanie proca...

Otóż to i szybkość była dość znaczna :D
irek napisał/a:
a tak czasami nie napuchły CI kondensatory ? zerknij bo w tych wszystkich płytach to główne problemy
wymiana w sumie prosta i tania

Wszystkie całe, w tym tyg wysyłam bios do flashowania i wtedy bede wiedział co z nią nie tak, choć już na 90% obstawiam chipset :/
Rafał A.(antek) napisał/a:
k nie kondensatorki, to poprostu kup druga taka sama płyte. Najtansze, najszybsze i najpewniejsze rozwiazanie.

No japewniejsze by to było rozwiązanie na pewno, najtansze najszybsze to raczej nie, bo troche czasu byłbym bez kompa:/ Ciężko cholernice taką sama znaleźć żeby kupić, to rodzynek swego rodzaju był, mało tego wtedy było do kupienia, a co mówic teraz po 5 latach:/

A teraz na koniec pochwalę się, że odzyskałem wszystkie dane :dddddd :676:

Cały dzię katowania wraz z kolegą wszelkiego rodzaju for, poradników itp. Ale się udało :D :D z pomocą przyszedł "DM Disk Editor and Data Recovery" a na koniec użyliśmy UFS Explorer.
Polecam na przyszłość jakby komuś coś się też takiego wykrzaczyło. Tzn polecam program, a nie żeby się wykrzaczyło ma się rozumieć :P

ford2fast - |18 Lis 2010|, 2010 08:19

Domyn0 napisał/a:
ford2fast napisał/a:
Po co kombinować
Możesz przecież kupić taką samą płytę , np:
http://allegro.pl/msi-k8n...1251445224.html

No niestety to nie taka sama :/

Jeżeli chipset ten sam powinna odpalić bez reinstalacji systemu :)
Cytat:
Owszem podkręcałem ale nie dyski tylko CPU

Czyli jednak szukałeś kłopotów i znalazłeś je :)

Cytat:
Ciężko cholernice taką sama znaleźć żeby kupić

Podobno bliźniacze płyty sprzedawano pod marką Asus i prawdopodobnie Gigabyte :)

WieSiu - |18 Lis 2010|, 2010 09:04

kurcze a ja tez mam tego typu raid i od 2 lat zastanawiam sie kiedy padnie i nie mam czasu sie tym zajac :( Moze po przeczytaniu tego sie zmotywuje. A te programy potrafily same polaczyc dyski w RAID czy udalo Ci sie na jakims innym kompie poprawnie skonfigurowac RAIDa przed startem windowsa ?
Domyn0 - |19 Lis 2010|, 2010 18:01

Cytat:
Jeżeli chipset ten sam powinna odpalić bez reinstalacji systemu :)

Tu chodzi o kontroler SATA i obsługę Raid... chipset to nie wszystko

WieSiu napisał/a:
kurcze a ja tez mam tego typu raid i od 2 lat zastanawiam sie kiedy padnie i nie mam czasu sie tym zajac :( Moze po przeczytaniu tego sie zmotywuje. A te programy potrafily same polaczyc dyski w RAID czy udalo Ci sie na jakims innym kompie poprawnie skonfigurowac RAIDa przed startem windowsa ?

Jak padnie któryś z dysków to marne szanse na odzyskanie danych tanim kosztem, jeśli z kolei któryś dysk się posypie w sensie błędów to polecam w/w programy. A jesli wszystko dziala i chcesz tylko sie pozbyc raidu to musisz sie zaopatrzyc w przestrzeń dyskową >= tego co masz i zrzuc dane. Potem format dysków pierwotnych i po kłopocie.

Jak to ładnie i pięknie się doradza jak już się przeszło samemu ten horror :P :}


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group